لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۰۲

سیف ادعای بقایی درباره افزایش پرداخت یارانه را «فریبکارانه» دانست


ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، سخنان حمید بقایی، نامزد مورد حمایت محمود احمدی‌نژاد در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری دربارهٔ پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی را «فریبکارانه» توصیف کرد.

آقای سیف، یکشنبه ۲۰ فروردین به خبرگزاری ایلنا گفت که «من به راحتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی به شما می‌گویم پرداخت چنین رقمی امکان‌پذیر نیست».

حمید بقایی، معاون محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری، در جریان یک سخنرانی برای حامیانش در آخرین روزهای سال ۱۳۹۵ وعده داد که در صورت رئیس جمهور شدن، مبلغ یارانه ماهانه را «در سه گام» به ۲۵۰ هزار تومان خواهد رساند.

آقای بقایی توضیح داده بود که اگر به مقام ریاست جمهوری برسد، یارانه ماهانه را در گام اول به ۱۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، در گام دوم به ۲۰۰ هزار تومان و در نهایت به رقم ۲۵۰ هزار تومان افزایش می‌دهد.

نامزد مورد حمایت رئیس جمهور پیشین تأکید کرده بود که این وعده «شعار نیست» و به آن «عمل می‌کنیم».

اما رئیس کل بانک مرکزی در سخنان خود گفته که «راحت است این فرد بیاید ادعا کند یارانه را یک میلیون تومان می‌کنم اما تنها حرف است حتی اگر بتواند این را هم پرداخت کند آثار آن در اقتصاد بسیار منفی خواهد بود و تأثیری در رفاه مردم نمی‌گذارد».

آقای سیف افزوده است: «اینکه فکر کنیم حقوق مردم را ۱۰ برابر کنیم حتماً زندگی آنها بهتر می‌شود درست نیست. قطعاً کالا و خدمات هم ۱۰ برابر افزایش قیمت پیدا می‌کنند و چیزی عاید مردم نمی‌شود».

پیش از این علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت حسن روحانی هم وعده پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی از سوی حمید بقایی را «دروغ» خوانده و گفت که این وعده انتخاباتی نوعی «دروغ بزرگ و بزرگ‌ترین دروغ به فقراست.»

آقای بقایی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری از حمایت محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری برخوردار است.

برخی از چهره‌های سیاسی از جناح‌های مختلف می‌گویند که حمید بقایی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت می‌شود اما محمود احمدی‌نژاد گفته در برابر این امر مقاومت می‌کند.

اسفندیار رحیم مشایی هم گفته که «هیچ دلیلی» برای رد صلاحیت آقای بقایی وجود ندارد و هشدار داده «اگر بقایی رد صلاحیت شود دوقطبی خطرناکی شکل خواهد گرفت».

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG