لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۰

پرز: حفظ یک کشور دموکراتیک و یهودی، نیازمند استقلال فلسطین است


شیمون پرز، رئیس جمهوری پیشین اسرائیل

شیمون پرز، رئیس جمهوری پیشین اسرائیل، در سفری به اروپا گفته‌است، حفظ یک کشور دموکراتیک و یهودی در اسرائیل، نیازمند استقلال کشور فلسطین است.

شیمون پرز این سخنان را در دیدار با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه بیان کرد.

دیدار پرزِ ۹۳ ساله با آقای اولاند پنجشنبه گذشته در کاخ الیزه انجام شد.

سخنان پرز در لزوم استقلال کشور فلسطین به عنوان ضامنی برای حفظ دولت دموکراتیک یهودی، دو روز پس از ارائه پیش‌نویس قطعنامه کشور فلسطین به شورای امنیت، بیان شده‌است.

اردن سه‌شنبه گذشته پیش‌نویس قطعنامه کشور فلسطین را پس از یک دوره طولانی تلاش‌های فشرده فلسطینی‌ها با حمایت کشورهای عربی به شورای امنیت ارائه کرد.

فلسطینی‌ها تاکید دارند نظر به بیست و یک سال ناکامی مذاکرات سیاسی با اسرائیل، برای تشکیل کشور فلسطین ناچار به مراجعه به سازمان ملل و نهادهای آن شده‌اند.

شیمون پرز در حالی استقلال کشور فلسطین را حیاتی دانسته‌است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به اقدام فلسطینی‌ها در مراجعه به سازمان ملل، واکنش تندی نشان داده‌است.

در همین حال، شیمون پرز در دیدار با اولاند، از جامعه بین‌الملل خواست به صلح از طریق تجدید مذاکرات سیاسی میان دو طرف اسرائیلی و فلسطینی فرصت بدهند و نه از راه اقدامات یکجانبه.

رهبری فلسطینی گفته‌است، با وجود ارائه پیش‌نویس قطعنامه کشور فلسطین به شورای امنیت، هنوز از تلاش‌های دیگر جهانی در این راستا حمایت می‌کند و در را بروی طرح‌های سایر عوامل نبسته‌است.

فرانسه می‌کوشد طرح دیگری را با حمایت کشورهای غربی، به جای قطعنامه مورد نظر فلسطینی‌ها، به شورای امنیت ارائه کند.

فرانسوا اولاند به تازگی گفته بود، کشورش طرحی را برای ختم نزاع اسرائیلی- فلسطینی ارائه خواهد کرد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در روزهای گذشته در راستای تنظیم چنین طرحی با همتای آمریکایی خود دیدار کرد.

فرانسه امیدوار است با ارائه طرح جایگزین، از ناکامی تلاش‌های فلسطینیان جلوگیری کند و اسرائیل را نیز به ازسرگیری روند صلح وادار کند.

در همین حال، بسیاری از ناظران می‌گویند، برای موفقیت تلاش‌های فرانسه در تجدید روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، بدلیل انحلال دولت و مجلس اسرائیل و نزدیک شدن این کشور به انتخابات سراسری، بخت زیادی وجود ندارد.

در همین حال، شیمون پرز به عنوان حامی استقلال فلسطین در جوار اسرائیل، در صحنه سیاست اسرائیل و افکار عمومی این کشور از نفوذ معنوی برخوردار است.

آقای پرزِ ۹۳ ساله، هرچند به تازگی دوران هفت ساله ریاست جمهوری را به پایان برد، اما بدلیل نفوذی نیز که در میان سیاستمداران جهان دارد، مانند رهبر یک کشور از سوی روسای دولت‌های جهان مورد استقبال قرار می‌گیرد.

شیمون پرز از معماران پیمان صلح اسلو در سال ۱۹۹۳ میان دولت وقت اسرائیل با سازمان آزادیبخش فلسطین و شریک صلح رهبران فلسطینی محسوب می‌شود و برنده جایزه صلح نوبل بیست سال پیش بوده‌است.

XS
SM
MD
LG