لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۴۹

درگیری معترضان مصری با پلیس در میدان تحریر قاهره


پلیس ضد شورش مصر در میدان تحریر قاهره، ماه نوامبر ۲۰۱۴.

در پی صدور حکم تبرئه حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق مصر، معترضان به این حکم، از روز شنبه هشتم آذر در میدان تحریر قاهره دست به تظاهرات زده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، در درگیری‌های میدان تحریر یک نفر از معترضان توسط نیروهای امنیتی مصر هدف گلوله قرار گرفته و جان خود را از دست داده است؛ خبرگزاری آلمان از کشته شدن دو نفر در این درگیری‌ها و زخمی شدن ۹ نفر دیگر خبر می‌دهد.

برخی گزارش‌ها نیز حاکی از بازداشت ۸۵ نفر از معترضان است که در حال حاضر همه آنها، به‌جز چهار نفر، آزاد شده‌اند.

تعداد معترضانی که در میدان تحریر تجمع کرده‌اند بین هزار تا دو هزار نفر برآورد شده که بنا بر گزارش‌ها برخی از آنها به پرتاب سنگ اقدام کرده‌اند و پلیس نیز به سوی آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرده‌است.

وزارت کشور مصر نیز می‌گوید تظاهرکنندگان از هواداران گروه «غیرقانونی» اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین بودند و درگیری پس از آن آغاز شد که آنها به سوی مأموران پلیس سنگ پرتاب کردند.

دادگاه مصر روز شنبه هشتم آذر، حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق مصر، وزیر کشور او و شش دستیارش را از اتهام صدور دستور قتل مخالفان در سال ۲۰۱۱ و در بحبوحه انقلاب این کشور تبرئه کرد.

حسنی مبارک ۸۶ ساله که به مدت سه دهه قدرت را در مصر در دست داشت هم‌اکنون در یک بیمارستان ارتش در حصر به‌سر می‌برد.

حسنی مبارک در مورد پرونده قتل تظاهرکنندگان و یک پرونده فساد مالی تبرئه شده‌است اما به خاطر یک پرونده اختلاس باید سه سال را در حبس به‌سر ببرد.

وکیل آقای مبارک اما روز یک‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که به خاطر یک «اصلاحیه» جدید در قوانین، حسنی مبارک ممکن است زودتر از موعد از حصر خارج شود.

حسنی مبارک، در سال ۲۰۱۱ و پس از ۳۰ سال رياست جمهوری بر مصر، به دنبال اعتراضات مردمی از قدرت برکنار شد.

برکناری او به برگزاری نخستين انتخابات آزاد رياست جمهوری در اين کشور منجر شد و محمد مرسی، از اعضای ارشد حزب اخوان‌المسلمين، به رياست جمهوری رسيد.

با این حال يک سال بعد آقای مرسی نيز با تظاهرات گسترده مخالفانش و دخالت ارتش از قدرت برکنار و سپس با موجی از اتهامات در دادگاه مواجه شد.

دادستان مصر در آخرين جلسه دادگاه، خواستار صدور حکم اعدام برای محمد مرسی به اتهام «جاسوسی برای کشورهای خارجی» و از جمله ايران شد.

عبدالفتاح السيسی، از ژنرال‌های بلندپايه ارتش مصر در دوران حسنی مبارک، پس از سقوط محمد مرسی قدرت را در اين کشور در دست گرفت و در انتخابات بعدی رياست جمهوری اين کشور موفق شد اين مقام را به دست بياورد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG