لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۵۳

احضار حدود ۱۵۰ دانشجو به کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها


سردر ورودی دانشگاه تهران

روزنامه شرق روز شنبه، ۲۲ اسفند، از احضار ۱۴۰ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت و ۹ دانشجوی دانشگاه تهران به کمیته انضباطی خبر داد و اعلام کرد که ۱۵ نفر از دانشجویان دختر دانشگاه علم و صنعت به «توبیخ کتبی و درج در پرونده» محکوم شده‌اند.

این روزنامه در گزارش خود نوشت که «بیشتر» این احضارها «به صورت تلفنی بوده، در صورتی که مطابق قانون همه احضارهای دانشجویان به کمیته‌های انضباطی باید به صورت کتبی انجام شود».

شماری از دانشجویان احضار شده به کمیته انضباطی با «نام مستعار» دربارهٔ جزئیات احضارشان سخن گفته‌اند و ابراز نگرانی کرده‌اند که فضای دانشگاه‌ها «دوباره امنیتی شود و به روزهای پیش از سال ۹۲ بازگردد».

یکی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت گفته‌است که «حدود صد نفر» از دختران دانشجو «به دلایلی مانند رعایت نکردن حجاب» و ۴۰ نفر از پسران «به دلیل سیگار کشیدن در دانشگاه» به کمیته انضباطی احضار شده‌اند.

مسئولان دانشگاه علم و صنعت هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

یکی از دانشجویان احضار شده دانشگاه تهران هم به این روزنامه گفته‌است که «سه‌شنبه هفته گذشته ۹ نفر» از دانشجویان به به صورت «تلفنی» به کمیته انضباطی احضار شده‌اند.

مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، مرتبط بودن این احضارها با برگزاری انتخابات هفتم اسفند را رد کرده و گفته‌است که کمیته انضباطی در یک سال گذشته هیچ دانشجویی را به دلیل «فعالیت صنفی دانشجویی احضار نکرده» است.

وی تأکید کرده‌است: «اگر چنین مسئله‌ای در یک سال گذشته در بین دانشجویان پیدا شود من عذرخواهی می‌کنم و استعفا می‌دهم».

آقای سرسنگی، احضار دانشجویان به صورت تلفنی را نیز تکذیب کرده و گفته‌است که تماس تلفنی با دانشجویان با هدف اطلاع دادن به آنان انجام شده تا آنان مراجعه و احضاریه را دریافت کنند.

وی تأکید کرد که پنج نفر از دانشجویان دانشگاه تهران به کمیته انضباطی احضار شده‌اند.

به گفته روزنامه شرق این احضارها باعث شده که «کمیته حمایت از احضارشدگان» که سال‌ها پیش در دانشگاه تهران فعال بوده‌است، دوباره فعال شود.

براساس گزارش‌ها، در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، و به خصوص پس از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ صدها دانشجو به کمیته‌های انضباطی احضار و ده‌ها دانشجو بازداشت شدند که تعدادی از آنان از جمله بهاره هدایت و ضیاء نبوی همچنان در زندان به سر می‌برند.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، دراین دوران همچنین بیش از هزار دانشجو از تحصیل محروم شدند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در ایام تبلیغات انتخاباتی و در دوره ریاست جمهوری خود بارها ضمن اعلام حمایت از فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی دانشجویان وعده داده بود که دولتش تلاش خواهد کرد تا دانشگاه از «فضای امنیتی» فاصله بگیرد.

در مقابل آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مدیران دانشگاه‌ها خواسته‌است که با جدیت از تبدیل مراکز علمی به آنچه که او «محل جولان و فعالیت‌های جریان‌های سیاسی» خوانده، جلوگیری کنند.

در ماه‌های گذشته نیز گزارش‌هایی مبنی بر برخورد با فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی دانشجویان در دانشگاه‌ها منتشر شده‌است.

در همین حال ۸۱۳ فعال نشریات دانشجویی روز شنبه دهم بهمن، در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ایران، ماه‌های اخیر را «سخت‌ترین» ماه‌های نشریات دانشجویی خوانده و از آقای روحانی خواسته بودند با «دستور قاطع» به مدیران آموزش عالی، مانع «روند رو به رشد برخوردهای غیرقانونی» با این نشریات شود.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG