لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۲

بازداشت «سه عضو یک هسته تروریستی» در تونس در ارتباط با حمله برلین


خواهر انیس عامری در شهر وسلاتیه تونس

مقامات تونس از دستگیری سه نفر در قالب یک «هسته تروریستی» مرتبط با انیس عامری، مظنون اصلی قتل عده‌ای از شهروندان آلمانی در بازارچه کریسمس برلین، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور تونس روز شنبه ۴ دی اعلام کرد مأموران این کشور خواهرزاده انیس عامری را به همراه «دو جهادگرای دیگر» که با انیس عامری مرتبط بوده‌اند بازداشت کرده‌اند.

شامگاه دوشنبه فردی در یک بازارچه کریسمس در برلین با راندن کامیونی به داخل جمعیت، ۱۲ تن را کشته و ۴۸ تن را مجروح کرد که در این رابطه انیس عامری به عنوان مظنون اصلی این واقعه تحت تعقیب قرار داشت تا این‌که در میلان ایتالیا پس از شلیک به سوی یکی از مأموران پلیس، توسط مأمور دیگری کشته شد.

وزارت خارجه تونس روز شنبه در بیانیه‌ای نوشت که سه فرد مظنون را که بین ۱۸ و ۲۷ سال سن دارند و با «انیس عامری تروریست» در ارتباط بوده‌اند، دستگیر کرده است.

به نوشته این بیانیه، «یکی از اعضای این هسته تروریستی» خواهرزاده انیس عامری است که از طریق سرویس پیام‌رسان تلگرام با دایی خود در تماس بوده و انیس عامری با ارسال پول از وی خواسته تا ایدئولوژی «تکفیری» را پذیرفته و با گروه حکومت اسلامی (داعش) بیعت کند.

بنا بر این گزارش، خواهرزاده انیس عامری به پلیس گفته است که عموی او، سرکرده یک گروه جهادی مستقر در آلمان به نام «تیپ ابو الولاء» بوده و با ارسال پول از وی نیز خواسته بوده تا به آلمان آمده و به این گروه بپیوندد.

وزارت کشور تونس مشخص نکرده که سه فرد مظنون در کجا بازداشت شده‌اند اما اعلام کرده است که این «هسته تروریستی» بین شهرهای فوشانه و وسلاتیه در مرکز تونس فعال بوده است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت کشور اسپانیا نیز اعلام کرده است که سرویس اطلاعاتی آن کشور در حال تحقیق بر روی یک تماس احتمالی اینترنتی بین عامری و یکی از ساکنان اسپانیا هستند که در روز نوزدهم دسامبر ثبت شده است.

انیس عامری در سال ۲۰۱۱ به همراه گروه دیگری از مهاجران به جنوب ایتالیا رسید و پس از تلاش برای سوزاندن یک مدرسه در سیسیل بازداشت شده و چهار سال را در زندان گذرانده و پس از آن به آلمان آمد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG