لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۰۲

تأکید ترامپ بر حمایت از ژاپن در پی آزمایش موشکی کره شمالی


در پی آزمایش جدید موشک بالیستیک توسط کره شمالی، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که دولتش از ژاپن که از هم‌پیمانان آمریکا در منطقه است، «صد درصد» پشتیبانی خواهد کرد.

کره شمالی روز یک‌شنبه ۲۴ بهمن موشکی بالیستیک به سوی دریای ژاپن پرتاب کرد که پس از پیمودن ۵۰۰ کیلومتر به آب افتاد. این نخستین آزمایش موشکی آن کشور پس از آغاز کار دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا است.

دولت کره جنوبی ضمن تقبیح این اقدام کره شمالی، آن را «قدرت‌نمایی» پیونگ‌یانگ علیه دونالد ترامپ ارزیابی کرده و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، نیز در دیدار خود با دونالد ترامپ این آزمایش موشکی را «کاملاً غیر قابل تحمل» توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ هم در این مورد اعلام کرد: «می‌خواهم که همه بفهمند و بدانند که ایالات متحده آمریکا صد در صد برای پشتیبانی در کنار هم‌پیمان فوق‌العاده خود یعنی ژاپن می‌ایستد.»

آقای ترامپ توضیح بیشتری در این باره نداد، اما یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود به روزنامه بریتانیایی گاردین گفت که دولت ترامپ انتظار دست زدن قریب‌الوقوع کره شمالی به یک «اقدام تحریک‌آمیز» را داشت.

این مقام آمریکایی افزود که دولت ترامپ به این خاطر طیفی از گزینه‌ها را در دست بررسی دارد تا ضمن نشان دادن قاطعیت آمریکا در برخورد با این «تحریکات»، از تشدید تنش‌ها هم جلوگیری شود.

کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، در ماه ژانویه اعلام کرده بود که کشورش در «مراحل آخر» ساخت موشک بالیستیک قاره‌پیما است؛ دونالد ترامپ نیز در پاسخ به این خبر در پیامی توئیتری نوشته بود که «چنین اتفاقی نخواهد افتاد.»

ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی، کشورهایی که بارها هدف تهدیدهای لفظی، و یا تهدیدهای نظامی و امنیتی پیونگ‌یانگ قرار گرفته‌اند، بارها به کره شمالی در مورد عملکرد و رفتارش هشدار داده‌اند.

در این ارتباط، واشینگتن بارها اعلام کرده است که دست‌یابی پیونگ‌یانگ به سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های قاره‌پیما را تحمل نخواهد کرد.

آزمایش‌های بالستیک کره شمالی و نیز آزمایش‌های هسته‌ای در کره شمالی، از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد منع شده‌است. دستگاه رهبری کره شمالی، که سیاستی به‌شدت انزواگرایانه دارد، به انجام آزمایش‌های موشکی و اتمی خود ادامه داده‌است. شمار این آزمایش‌ها به‌طور مشخصی از زمان روی کار آمدن کیم جونگ‌اون، افزایش پیدا کرده‌است.

ایالات متحده و کره جنوبی در حال حاضر در حال نهایی کردن روند برپایی سامانه ضد موشکی «ت‌اد»، برای مقابله با حملات احتمالی کره شمالی هستند. اما چین، مهم‌ترین حامی کره شمالی، شدیدا با این سامانه مخالف است و می‌گوید رادارهای آن می‌تواند از خاک آن کشور جاسوسی کند، و خود سامانه نیز به توازن قوا در منطقه شرق آسیا ضربه می‌زند.

مقام‌های دولتی چین بارها موضوع بازگشت به مذاکرات با کره شمالی را، به‌عنوان راه‌حلی برای بحران توصیف کرده‌اند. از سوی دیگر ایالات متحده، پیش از این، تاکید کرده بود که «تهدیدهای» پیونگ‌یانگ و انجام آزمایش‌های پی‌در‌پی آن کشور، نمی‌تواند دستاویزی برای مجبورکردن طرف‌ها به مذاکره باشد.

دیدن نظرات (۳۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG