لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۰۴

برکناری ۳۰ استاندار و هشت هزار پلیس در ترکیه


نیروهای پلیس ترکیه مستقر در میدان تقسیم استانبول

در حالی که بنا بر گزارش‌ها بیشتر کودتاگران روز جمعه ترکیه در میان ارتشیان این کشور بوده‌اند روز دوشنبه خبر رسید که دولت ترکیه در ادامه اقدامات پس از سرکوب کودتا، حدود هشت هزار نفر از نیروهای پلیس این کشور را نیز در سراسر کشور از کار برکنار کرده‌است.

روزنامه «حریت» ترکیه روز دوشنبه ۲۸ تیر با درج این خبر نوشت که در میان افراد برکنارشده نیروی انتظامی چندتن از اعضای ارشد نیروی پلیس ترکیه نیز به چشم می‌خورند.

رسانه‌های دولتی ترکیه هم‌چنین روز دوشنبه خبر دادند که از زمان اقدام به کودتا جمعاً ۱۰۳ ژنرال و دریاسالار ارتش این کشور بازداشت شده‌اند.

بر طبق آخرین خبرها، روز دوشنبه ۳۰ استاندار و بیش از ۵۰ تن از مقامات ارشد اداری ترکیه نیز از کار برکنار شدند؛ ترکیه ۸۱ استان دارد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش می‌دهد که روز دوشنبه دست‌کم ۱۸۰۰ نفر از نیروهای ویژه ارتش ترکیه از مناطق مختلف این کشور به استانبول منتقل شده‌اند و «تجهیزات ویژه‌ای» نیز به این شهر آورده شده‌است.

شهردار استانبول نیز با اعلام وضعیت اضطراری دستور داده‌است هر هلی‌کوپتری را که بدون اجازه بر فراز این شهر پرواز کند ساقط کنند.

کودتای نافرجام روز جمعه علیه دولت رجب طیب اردوغان طبق آخرین آمارها ۲۹۰ کشته و ۱۴۴۰ زخمی برجای گذاشته که این آمار شامل تلفات در میان خود کودتاگران نمی‌شود.

مقامات ترک در روزهای اولیه پس از سرکوب کودتا، در این ارتباط از دستگیری بیش از ۶ هزار نفر خبر دادند.

در همین حال خبر می‌رسد که بیش از ۲۰ شرکت مرتبط با فتح‌الله گولن، رقیب سیاسی رجب طیب اردوغان، در روزهای اخیر با سرکوب دولتی مواجه شده‌اند که «بانک آسیا»، و برخی رسانه‌های اپوزیسیون نیز در میان آنها هستند.

دولت اردوغان فتح‌الله گولن، روحانی مقیم آمریکا، را در برنامه‌ریزی برای کودتای نافرجام دخیل می‌داند، اتهامی که آقای گولن آن را رد می‌کند.

بازداشت‌ها در ترکیه در حالی ادامه دارد که به گزارش خبرگزاری رویترز، فدریکا موگرینی، مسئول امور خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه گفت که تحولات اخیر نباید از سوی دولت اردوغان به عنوان «بهانه‌ای» برای کنار گذاشتن حاکمیت قانون استفاده شود.

پیش از او، ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت که رئیس‌جمهور ترکیه نباید از این رویداد به عنوان یک «چک سفید» برای سرکوب مخالفان استفاده کند.

در همین حال، ویکی‌لیکس، وب‌سایت افشاگر اسناد مختلف، روز دوشنبه در یک پیام توئیتری نوشت که قصد دارد اسنادی را در مورد ساختار قدرت در ترکیه «افشا کند.»

در این پیام آمده‌است: «برای نبرد آماده شوید زیرا ما قرار است ۱۰۰ هزار سند در مورد ساختار قدرت سیاسی ترکیه افشا کنیم.»

XS
SM
MD
LG