لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۹

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز یکشنبه اعلام کرده که حملات هوایی نیروهای ائتلاف علیه داعش از پایگاه هوایی اینجرلیک که روز شنبه و به دنبال رویدادهای اخیر در ترکیه متوقف شده بود، بار دیگر از سر گرفته شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون، نوشت که «پس از هماهنگی‌های نزدیک با متحدان‌مان در ترکیه، آنها فضای هوایی را روی هواپیماهای نظامی بازگشایی کرده‌اند».

پیتر کوک در بیانیه‌ای افزوده که «به دنبال این موضوع، عملیات هوایی ائتلاف علیه داعش در همه پایگاه‌های هوایی در ترکیه از سر گرفته شده است».

سخنگوی پنتاگون در عین حال یادآور شده که «امکانات آمریکا در اینجرلیک همچنان با منابع برق داخلی فعالیت می‌کنند اما امید می‌رود به زودی اتصال آنها به منابع برق برقرار شود».

مقام‌های ترکیه روز شنبه از بستن پایگاه هوایی اینجرلیک خبر دادند و تأکید کردند که این پایگاه تا زمان پاکسازی نیروی هوایی بازگشایی نخواهد شد.

در این زمینه کنسولگری آمریکا در آدانا گزارش کرده بود برق این پایگاه هوایی قطع شده و مقام‌های محلی از تردد به درون یا بیرون پایگاه جلوگیری می‌کنند.

پایگاه اینجرلیک در ۱۱۰ کیلومتری مرز سوریه قرار دارد و یک هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی را در خود جای داده است.

در مورد اهمیت این پایگاه هوایی، خبرگزاری فرانسه در گزارش خود یادآور شده که این پایگاه به شکل قابل ملاحظه‌ای برای پشتیبانی از هواپیماهای بدون سرنشین، هواپیماهای جنگ الکترونیک، و جنگنده‌های ای-۱۰، در نبرد علیه گروه حکومت اسلامی استفاده می‌شود.

خبرگزاری رویترز هم نوشته بود که بسته ماندن اینجرلیک، ائتلاف به رهبری آمریکا را مجبور خواهد کرد از جنگنده‌های موجود در خلیج فارس برای حملات علیه بنیادگرایان در رقه و منبج در سوریه استفاده کند، و این موضوع می‌تواند بر قدرت هوایی فعلی برای حمایت از نیروهای دولتی عراق در نبردها علیه «حکومت اسلامی» تأثیر بگذارد.

روبترز اضافه کرده بود، چنین چیزی در عین حال ممکن است بر ارسال کمک و تجهیزات برای نیروهای ویژه آمریکایی که داخل سوریه به فعالیت مشغول هستند، تأثیر منفی بگذارد.

روز یکشنبه، ساعاتی پیش از اعلام بازگشایی فضای پایگاه اینجرلیک، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، به سی.ان.ان گفته بود به نظر نمی‌رسد بسته شدن این پایگاه هوایی مرتبط با عملیات نیروهای ائتلاف باشد.

آقای کری افزوده بود که «در واقع، برخی جنگنده‌های ترکیه که در کودتا مشارک داشتند در این پایگاه سوخت‌گیری کرده بودند که فکر می‌کنم این موضوع دلیل اتخاذ این تصمیم بوده است».

موضوعی که ممکن است با بازداشت بکیر ارجان وان، فرمانده پایگاه هوایی اینجرلیک، به اتهام سهل‌انگاری در انجام وظایف در روز یکشنبه مرتبط باشد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته بود که مقام‌های ترکیه در مورد تعهدات خود برای نبرد علیه داعش با ما اطمینان کامل داده‌اند و من انتظار دارم عملیات به سرعت به وضعیت عادی برگردد.

این اظهارات همزمان با آن مطرح شده که وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگو با شبکه ۳ تلویزیون این کشور، تأکید کرده بود که رویدادهای ترکیه، پرسش‌هایی را در مورد اعتبار ترکیه برای مبارزه با داعش برانگیخته، و او در نشست هفته آینده ائتلاف علیه داعش در واشینگتن، این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG