لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۴۳

بمباران مواضع پ‌کاکا توسط هواپیماهای اف۱۶ ترکیه


یکی از هواپیماهای اف۱۶ ترکیه در پایگاه اینجیرلیک

هواپیماهای اف۱۶ ترکیه روز چهارشنبه، ۱۱ شهریور، مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه، پ‌کاکا، را در جنوب شرقی ترکیه بمباران کردند؛ این اقدام پس از آن انجام می‌شود که شبه‌نظامیان، در همین روز، یک سرباز ارتش ترکیه را در این منطقه به قتل رساندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این عملیات ارتش ترکیه از بالگرد، پهپاد، و نیروی زمینی نیز علیه مواضع پ‌کا‌کا در این منطقه استفاده کرده‌ است.

درگیری میان ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان پ‌کاکا، از ماه گذشته و پس از آن‌که آتش‌بس دوساله بین دو طرف شکسته شد تشدید شده‌ است.

در آخرین مورد از این درگیری‌ها، افراد مسلح پ‌کا‌کا بامداد چهارشنبه در شهرستان شمدینلی استان حکاری، در نزدیکی مرز ترکیه با ایران و عراق، به روی یک گروه تجسسی ارتش ترکیه آتش گشودند.

بر پایه گزارش‌ها، در پی این اقدام، بین طرفین تبادل آتش روی داد که در جریان آن یک سرباز ارتش ترکیه کشته و دو سرباز دیگر نیز زخمی شدند.

خبرگزاری آناتولی همچنین خبر می‌دهد که «نیروهای پ‌کاکا» روز سه‌شنبه در شهرستان اولودره در استان شرناق در جنوب شرق ترکیه با حمله به سربازان ارتش ترکیه، دست‌کم دو سرباز را زخمی کردند.

از زمان آغاز حملات پ‌کاکا در ماه ژوئیه در حدود ۷۰ تن از نیروهای امنیتی ترکیه جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه نیز می‌گوید که از ۲۲ ژوئیه به این‌ سو «بیش از ۹۰۰» تن از شبه‌نظامیان پ‌کاکا در جنوب شرق ترکیه و در عراق کشته شده‌اند.

حزب کارگران کردستان ترکیه که از سوی ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان سازمانی تروریستی شناخته می‌شود از سال ۱۹۸۴ اقدام به مبارزه مسلحانه علیه دولت ترکیه کرد که طی آن بیش از ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

این خشونت‌ها از سال ۲۰۱۲ و پس از آن‌ که آنکارا گفت‌وگوهایی را با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ‌کا‌کا، آغاز کرد متوقف شده بود.

در این دوره، طرف‌ها گام‌هایی را به سوی دست‌یابی به آشتی از طریق مذاکره برداشتند تا این‌ که این روند در آستانه انتخابات پارلمانی ماه ژوئن و در پی تحولات سیاست داخلی و همچنین بروز تنش درخصوص مسائل کردها در سوریه با شکست مواجه شد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG