لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۳۲

یعلون: ریشه بحران خاورمیانه اسرائیل نیست، نزاع شیعه و سنی است


موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، می‌گوید که بحران جاری خاورمیانه به نزاع اسرائیلی- فلسطینی ربطی ندارد بلکه «جنگ شیعه- سنی است».

ژنرال یعلون در مصاحبه با روزنامه آمریکایی واشینگتن پست گفته‌است، کسانی که فکر می‌کنند نزاع اسرائیلی- فلسطینی عامل بنیادگرایی خاورمیانه است، «تصورات غلط دارند».

این سخنان یعلون پاسخ تلویحی به اظهارات روزهای گذشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، تعبیر شده‌است.

آقای کری ۱۰ روز پیش گفته بود، بسیاری از رهبران خاورمیانه که برای تشکیل ائتلاف نظامی در مقابله با گروه «حکومت اسلامی» با آنها دیدار کرده‌است، گفته‌اند که گفت‌وگوهای اسرائیلی- فلسطینی باید از سرگرفته شود و بی‌عدالتی (در قبال فلسطینی‌ها) به عنوان ریشه بحران خاورمیانه برطرف گردد.

اما ژنرال یعلون در مصاحبه با واشینگتن پست گفته‌است «میان خیزش در تونس، انقلاب مصر، جنگ قومیت‌ها و طایفه‌ای در عراق با نزاع اسرائیلی- فلسطینی ارتباطی وجود ندارد؛ این نزاع‌ها جنگ شیعه- سنی است».

یعلون این را نیز گفته‌است که محمود عباس، رهبر جنبش فلسطینی فتح و تشکیلات خودگردان را «شریک صلح اسرائیل» نمی‌داند زیرا او «موجودیت اسرائیل را قبول ندارد».

به گفته یعلون، تشکیل دولت فلسطین نیز آن را به «دلایل فراوان» به کشوری عادی مبدل نخواهد کرد و یک خودگردانی بدون ارتش خواهد بود اما «ممکن است که محمود عباس نتواند غزه را از سلاح پاک کند و «در آن صورت، اسرائیل هرگز به سوی راه حل نهایی گام برنمی‌دارد».

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، «برخلاف بسیاری که فکر می‌کنند، خروج اسرائیل از اراضی مورد اختلاف راه حل نزاع اسرائیلی- فلسطینی است، این استدلال درست نیست و به‌ویژه پس از عملیات نظامی ۵۱ روزه اخیر، اگر اسرائیل در قبال کرانه باختری قصور بیشتری نشان دهد، در برابر 'حماسستان' قرار می‌گیرد».

وی گفته‌است «حماس می‌تواند به طور یقین بر کرانه باختری نیز مسلط شود».

ژنرال یعلون در مصاحبه با واشینگتن پست افزوده‌است که داعش (گروه «حکومت اسلامی») پدیده جدیدی است که برای همه جهان آزاد یک خطر است و هر کسی را که از آن پیروی نکند می‌کشد، فارغ از اینکه مسلمان، مسیحی، کرد، علوی، شیعی یا یهودی باشد و از این‌رو باید «برای موفقیت ائتلاف نظامی تشکیل شده تلاش کرد».

وزیر دفاع اسرائیل گفته‌است که سوریه از نظر او «سرزمینی است که تجزیه شده». او افزوده‌است که بخش‌های «تجزیه‌شده» این کشور عبارتند از «'علویستان'، منطقه‌ای که زیر کنترل بشار اسد مانده و تنها ۲۵ درصد سوریه را دربرمی‌گیرد؛ 'کردستان سوری' در شمال شرق؛ و نواحی مختلف سنی که آنها نیز تحت کنترل گروه‌های مختلف داعش، اخوان‌المسلمین، جبهه النصره و ارتش آزاد سوریه قرار دارند.

ژنرال یعلون در این مصاحبه برای نخستین بار گفته‌است که از نظر اسرائیل حمایت از ارتش آزاد سوریه «کاری درست است».

در همین حال، وی گفته‌است که «اسرائیل قصدی برای دخالت در اوضاع سوریه ندارد زیرا از آرامش نسبی در مرزهای خود با سوریه برخوردار است ولی افزوده‌است «اگر خطری برای مرزها احساس کنیم، سریعاً پاسخ می‌دهیم».

وزیر دفاع اسرائیل در این مصاحبه همچنین از احتمال دستیابی کشورهای گروه ۱+۵ با ایران تا ۲۴ نوامبر، سوم آذر، بر سر برنامه هسته‌ای ایران ابراز «نگرانی» کرده‌است.

در همین حال، ژنرال یعلون در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل گزینه نظامی علیه سایت‌های اتمی ایران را به تنهایی بررسی می‌کند؟، گفته‌است «کافی است که بگوییم ما قادر به دفاع از خود هستیم».

مصاحبه ژنرال یعلون با واشینگتن پست در جریان اقامت روزهای گذشته او در پایتخت آمریکا انجام شده و جمعه دوم آبان انتشار یافته‌است،

آسوشیتدپرس و رسانه‌های اسرائیل دوم آبان خبر داده بودند که دولت آمریکا برای نشان دادن ناخشنودی خود از انتقادهای پیشین ژنرال یعلون از وزیر خارجه آمریکا، با ملاقات او با آقای کری موافقت نکرده بود.

براساس این گزارش‌ها، همچنین دولت آمریکا امکان برنامه‌ریزی ملاقات برای یعلون با معاون ریاست جمهوری آمریکا و نیز با مشاور امنیت ملی این کشور را فراهم نکرده بود.

ژنرال یعلون در مصاحبه با واشینگتن پست گفته بود که اختلاف او با جان کری پشت سر گذاشته شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG