لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۱

مرگ نماینده مجلس افغانستان در یک بمب‌گذاری انتحاری


محل ولایت (استان) سَمَنگان در افغانستان.
یک بمب‌گذار انتحاری بامداد شنبه ۲۴ تیرماه با انفجار بمب در یک مراسم عروسی در شمال افغانستان باعث کشته شدن یک نماینده مجلس این کشور و دست‌کم ۱۲ تن دیگر شد.

لعل‌محمد احمدزی، سخنگوی مرکز پلیس شمال افغانستان، به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که در این انفجار، احمدخان نماینده ولایت سمنگان، محمد آصف، سناتور سمنگان در مجلس سنا (مشرانو جرگه) به همراه رئیس امنیت سمنگان و ۱۹ تن دیگر کشته شده و ۴۰ تن نیز زخمی شده‌اند.

بنا بر این گزارش، حمله‌کننده انتحاری پس از ورود به مراسم عروسی یکی از بستگان نماینده ازبک‌تبار سمنگان در شهر اَیبَک، مرکز ولایت سمنگان، به این نماینده نزدیک شده و خود را منفجر کرده‌ است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، نیز در گفت‌وگو با رادیو آزادی وقوع این حادثه و به قتل رسیدن مقام‌های دولتی در آن را تأیید کرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌ است و ذبیح‌الله مجاهد، که سخنگوی گروه طالبان به‌شمار می‌آید به خبرگزاری فرانسه گفت که از اقدام طالبان به چنین حمله‌ای در شمال افغانستان «بی‌اطلاع» است.

گروه طالبان از دوم ماه مه آغاز «حملات بهاره» خود را اعلام کرده‌ و هشدار داده‌اند که به قتل کسانی که از دولت حامد کرزی و ائتلاف بین‌المللی حمایت می‌کنند ادامه خواهند داد.

کشته شدن رئیس امور زنان یک ولایت در شرق افغانستان

بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی همچنین از قول مقامات محلی افغانستان گزارش داد که روز جمعه انفجار یک بمب در شهر مِهترلام، مرکز ولایت لَغمان در شرق افغانستان، حنیفه صافی، رئیس امور زنان این ولایت، را به قتل رساند.

سرحدی زواک، سخنگوی والی لغمان، در این باره به رادیو آزادی گفت که یک بمب مغناطیسی که به خودروی سواری خانم صافی متصل شده‌ بود پس از انفجار باعث کشته شدن او و زخمی شدن ۱۱ غیرنظامی دیگر شد که شوهر حنیفه صافی نیز در میان زخمی‌شدگان است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌ است.

حنیفه صافی دومین رئیس امور زنان در افغانستان است که در ده سال گذشته کشته می‌شود.

پنج سال پیش صفیه عمه‌جان، رئیس امور زنان قندهار، توسط گروه طالبان به قتل رسید.

خشونت علیه زنان در افغانستان یکی از جنبه‌های ادامه خشونت سیاسی و اجتماعی در این کشور است. روز یک‌شنبه ۱۸ تیر، شماری از شبکه‌های تلویزیونی افغانستان تصاویری ویدئویی پخش کردند که در آن تیرباران زنی افغان نشان داده می‌شود که به اتهام «زنا» در ملاء عام و به ضرب ۹ گلوله متوالی به قتل می‌رسد.

در حالی که مقام‌های افغان طالبان را مسئول این قتل می‌دانند گروه طالبان دست داشتن در این تیرباران را رد می‌کند.
XS
SM
MD
LG