لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۵۸

تعهد ۱۶ میلیارد دلاری شرکت کنندگان در نشست توکیو برای کمک به افغانستان


شرکت‌کنندگان در نشست حامیان افغانستان در توکیو، ژاپن- ۱۸ تیرماه ۱۳۹۱
شرکت کنندگان در کنفرانس حامیان افغانستان در ژاپن، با اهدای ۱۶ میلیارد دلار کمک مالی در چهار سال‌ آتی به افغانستان توافق کردند. این اقدام در راستای حمایت از افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از خاک این کشور در سال ۲۰۱۴ صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، روز یکشنبه، ۱۸ تیرماه، اهداکنندگان کمک مالی به افغانستان که در راس آن‌ها آمریکا، ژاپن، آلمان و بریتانیا قرار دارند، توافق کردند که به منظور پیشبرد توسعه در افغانستان در سال‌های پیش رو، ۱۶ میلیارد دلار به افغانستان کمک مالی ارائه دهند.

در این میان بیشتر اهداکنندگان کمک مالی به افغانستان، متعهد به کمک سالانه مبلغ مشخصی به افغانستان تا سال ۲۰۱۵ شده‌اند که بر این اساس، افغانستان سالانه «نزدیک به چهار میلیارد دلار» کمک مالی برای سرمایه گذاری در بخش های توسعه دریافت خواهد کرد.

ایالات متحده اما اعلام کرده است که کمک‌های مالی‌اش در بخش های توسعه افغانستان تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت.

مبلغ کمک مالی سالانه آمریکا مشخص نیست، اما شبکه‌های خبری خارجی از احتمال کمک سالانه «۱ تا ۲.۳ میلیارد دلاری» این کشور به افغانستان خبر داده‌اند.

به گزارش روزنامه «گاردین»، ژاپن نیز متعهد شده است که تا سال ۲۰۱۶، «حدود سه میلیارد دلار» به افغانستان کمک مالی کند و آلمان نیز اعلام کرده که تا سال ۲۰۱۶، به منظور توسعه و بازسازی افغانستان طبق روال گذشته، سالانه «حدود ۵۳۶ میلیون دلار» به این کشور کمک خواهد کرد.

در کنفرانس یک روزه توکیو که با حضور بیش از ۷۰ کشور و موسسه بین‌المللی برگزار شد علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز شرکت داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت جمهوری اسلامی، آقای صالحی در این کنفرانس، مجموع کمک‌های ایران به افغانستان را «بیش از ۵۰۰ میلیون دلار» اعلام کرد و گفت: «تهران به تعهدات خود برای بازسازی افغانستان عمل کرده است.»

وی کمک‌های ایران به افغانستان را در قالب اجرای طرح‌های زیربنایی از جمله احداث «حدود سیصد کیلومتر جاده، ۲۰۷ کیلومتر خط آهن، برق رسانی و آب‌ رسانی، کلینیک‌های تخصصی و پذیرش بیش از سیصد هزار دانش‌آموز و ششصد دانشجوی افغان در ایران» معرفی کرد.

کنفرانس حامیان افغانستان در توکیو، پایتخت ژاپن، در حالی برگزار شده است که نیروهای خارجی باید تا پایان سال ۲۰۱۴ خاک افغانستان را ترک و برقراری امنیت در این کشور را به نیروهای داخلی واگذار کنند.

مبارزه با فساد مالی، شرط کمک‌های جهانی به افغانستان

اهداکنندگان کمک مالی که نسبت به فساد مالی و سوء مدیریت در افغانستان ابراز نگران هستند، تاکید کرده‌اند که بر نحوه استفاده از این کمک‌های مالی نظارت خواهند داشت و افزوده‌اند که این کمک مالی مشروط به این است که کابل با فساد مالی در این کشور مبارزه کند.

در این خصوص به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه، ۱۷ تیرماه، در دیدار با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، فساد مالی در افغانستان را «مشکل عمده» این کشور دانست.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در نشست توکیو
حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در نشست توکیو
شبکه خبری بی‌بی‌سی انگلیسی نیز گزارش داده که بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه، وضعیت افغانستان را «شکننده» خواند و به مواردی چون اشکال حوزه‌های «حکومتی، عدالت، حقوق بشر، اشتغال و توسعه اجتماعی» اشاره کرد.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان روز یکشنبه در کنفرانس توکیو متعهد شد که با فساد مالی مبارزه کنند.

وی همچنین از دوستان افغانستان خواست تا کشورش را تنها نگذارند و در خصوص حمایت شان به مردم افغانستان اطمینان بدهند.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، فقر و فساد مالی در افغانستان گسترده است و سازمان ملل در سال ۲۰۱۱ با ارائه فهرستی که از ۱۸۷ کشور بر اساس میزان «امید به زندگی، تحصیل و استاندارد زندگی» تهیه کرده بود، افغانستان را در رتبه ۱۷۲ قرار داد.

کمک ۵۰ میلیارد دلاری بین‌المللی به افغانستان از سال ۲۰۰۲ تا کنون

افغانستان در سال‌های گذشته، از لحاظ اقتصادی به شدت به کمک‌های بین‌المللی وابسته بوده است و بانک جهانی گزارش داده است که کمک‌های بین‌المللی به افغانستان «بیش از ۹۵ درصد» از تولید ناخالص داخلی این کشور را در بر می گیرد.

به گفته شبکه تلویزیونی «الجزیره»، هزینه های دولت افغانستان سالانه حدود شش میلیارد دلار است که این مبلغ جدا از هزینه‌های امنیتی این کشور است و این در حالی است که به گفته الجزیره، دولت کابل تنها می‌تواند حدود یک‌ سوم این هزینه را پوشش دهد.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» در این خصوص گزارش داده است که افغانستان از سال ۲۰۰۲ تا کنون، «نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار» کمک مالی دریافت کرده است.

به عبارتی در سال‌های گذشته، افغانستان سالانه حدود «پنج میلیارد دلار» کمک مالی دریافت کرده‌ است که این مبلغ در سال‌های آتی به «چهار میلیارد دلار» کاهش پیدا می‌کند.

در این میان به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، آمریکا تا کنون در مجموع با «حدود ۱۸.۸ میلیارد دلار» کمک مالی در صدر کمک‌رسانی مالی به افغانستان قرار دارد.

گاردین توضیح داده است که به موجب این کمک‌های خارجی، در حال حاضر خدمات بهداشتی در افغانستان «۶۰ درصد» جمعیت ۲۵ میلیونی افغانستان را پوشش می‌دهد و این در حالی است که در سال ۲۰۰۱ تنها «۱۰ درصد» از مردم افغانستان از خدمات بهداشتی بهره‌مند بودند.

گاردین همچنین می‌افزاید که افزایش تسهیلات بهداشتی موجب شده است تا شمار مرگ کودکان در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون به نصف کاهش یابد.

این روزنامه بریتانیایی در ادامه اضافه کرده است که کمک‌های خارجی در این مدت به بهتر شدن وضعیت تحصیل نیز منجر شده است، به طوری که در حال حاضر «هشت میلیون کودک از جمله سه میلیون دختر» به مدرسه می‌روند و این در حالی است که بیش از یک دهه پیش و در دوره حکمرانی طالبان که دختران حق تحصیل نداشتند، شمار دانش‌آموزان در افغانستان «یک میلیون نفر» بوده است.

کشورها و سازمان‌های شرکت کننده در نشست توکیو در حالی ۱۸ تیرماه با کمک ۱۶ میلیارد دلاری به افغانستان برای توسعه این کشور توافق کرده‌اند که در کنار این مبلغ، بر اساس توافق‌های صورت گرفته در نشست سران ناتو در ماه مه سال جاری در شیکاگو، اعضای این سازمان نظامی نیز متعهد شده‌اند که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، سالانه «۴.۱ میلیارد دلار» در حوزه نظامی افغانستان هزینه کنند.
XS
SM
MD
LG