لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۱

استرالیا نظامیان خود را یک سال زودتر از افغانستان خارج می‌کند


نیروهای یگان ویژه استرالیا در حال تمرین نظامی در افغانستان.
نخست‌وزیر استرالیا روز سه‌شنبه، ۲۹ فروردین، خبر داد که کشورش تصمیم دارد نیروهای نظامی خود را حدودا یک سال زودتر از موعد مقرر از افغانستان خارج کند.

تمامی نیروهای رزمی خارجی قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند و این تاریخ قرار بود شامل نیروهای نظامی استرالیا نیز بشود.

اما، به گزارش خبرگزاری رویترز، جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، به خبرنگاران گفت که نظامیان کشورش تا اواسط سال ۲۰۱۳ از افغانستان خارج می‌شوند و وی قصد دارد جدول زمانی تخلیه این نیروها را در کنفرانس ناتو با موضوع افغانستان اعلام کند.

کنفرانس ناتو قرار است ماه آینده میلادی در شهر شیکاگوی آمریکا برگزار شود.

شمار نظامیان استرالیا در افغانستان هم‌اینک ۱٬۵۵۰ نفر است و بسیاری از مردم استرالیا مخالف ادامه حضور آنها در افغانستان هستند؛ با بازگرداندن این نیروها تا پیش از پایان ۲۰۱۳، خانم گیلارد می‌تواند مأموریت نظامی کشورش در افغانستان را پیش از انتخابات بعدی در استرالیا پایان دهد.

نخست‌وزیر استرالیا گفت که به باور او شرایط فراهم است تا نیروهای بین‌المللی بتوانند در اواسط سال ۲۰۱۳ نقش نظامی خود را پایان بخشیده و نقش پشتیبانی برای نیروهای افغان را برعهده بگیرند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، و سران ناتو قرار است در نشست ماه آینده شیکاگو طرح خروج نیروهای خود از افغانستان و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از به هم ریختن اوضاع پس از آن تاریخ را تشریح کنند.

وضعیت امنیت در افغانستان هم‌چنان با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو است و ازجمله روز یک‌شنبه گذشته در حملات گسترده طالبان در کابل و چند شهر دیگر افغانستان، ۴۷ نفر کشته و ۶۵ نفر زخمی شدند.

این حملات ازجمله در منطقه حفاظت شده شهر کابل که ساختمان مجلس و سفارتخانه‌های خارجی در آنجا قرار دارد انجام گرفت؛ گروه طالبان گفته‌ است که اين عمليات طليعه آغاز حملات اين گروه در فصل بهار است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG