لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۱

وضعیت ایالات شرقی آمریکا در حال بازگشت به حالت عادی است


شهرک‌های ساحلی آسیب‌دیده در ایالت نیوجرسی.
پس از عبور توفان سندی از شمال شرق ایالات متحده و به جا گذاشتن بیش از ۵۱ کشته و ویرانی گسترده در شهر نیویورک و ایالت نیوجرسی، مسئولان شهری و ایالتی این مناطق کار عظیم پاک‌سازی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده را آغاز کرده اند.

گزارش‌ها حاکی است که روز چهارشنبه افراد گارد ملی آمریکا راهی شهر هوبوکِن در ایالات نیوجرسی شده‌اند تا به تخلیه هزاران نفری که به علت آب‌گرفتگی منطقه هنوز در خانه‌های خود گرفتار مانده‌اند کمک کنند.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گزارش می‌دهد که باراک اوباما، رییس‌جمهوری ایالات متحده، قرار است روز چهارشنبه برای بازدید از مناطق آسیب‌دیده عازم این نواحی شود و در همین حال بیش از دو میلیون خانه مسکونی در این مناطق بدون برق هستند و در تاریکی به‌سر می‌برند.

دیگر گزارش‌ها حاکی است که پس از بسته شدن سه فرودگاه اصلی نیویورک در روزهای اخیر، روز چهارشنبه برخی پروازها در این مناطق از سر گرفته شده و شبکه حمل و نقل شهری به صورت محدود آغاز به‌کار کرده‌است.

توفان سندی که از نوع توفَند یا همان تندباد دریایی است پس از عبور از منطقه دریای کارائیب و کشتن ۶۹ نفر در آن مناطق، دوشنبه شب به سواحل آمریکای شمالی رسید و دست‌کم ۱۷ ایالات آمریکا را با تندباد و آب‌گرفتگی و سیلاب مواجه کرد.

توفان سندی در اوج حرکت خود در آمریکای شمالی، باعث لغو ۱۸ هزار و ۱۰۰پرواز شده و بیش از هشت و نیم میلیون منزل مسکونی را با خاموشی روبه‌رو کرد.

هوبوکن، نیوجرسی.
هوبوکن، نیوجرسی.
مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که «برقراری دوباره جریان برق و راه‌اندازی دوباره حمل و نقل شهری دو چالش بزرگ پیش روی مسئولان طی روزهای آینده است.»

شبکه متروی نیویورک که به گفته مقامات طی صدوهشت سال سال تاریخ خود چنین آسیبی را به خود ندیده بود هم‌اینک با مشکل آب‌گرفتگی تونل‌ها و قطارهای خود دست و پنجه نرم می‌کند.

باراک اوباما که به همراه کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی از حزب جمهوری‌خواه، برای بازدید از مناطقی که بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند آماده می‌شود روز سه‌شنبه خطاب به صدمه‌دیدگان این توفان گفت که «آمریکا با شما است. شما از پشتیبانی ما برخوردارید و همه تلاش خود را خواهیم کرد تا بتوانید دوباره بر پای خود بایستید.»

خسارت این توفان در حدود ۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که با این حساب یکی از پرهزینه‌ترین سانحه‌های طبیعی در تاریخ آمریکا است.

فرماندار نیوجرسی پس از مشاهده حجم خسارت‌هایی که به منازل و تأسیسات در طول خط ساحلی وارد آمده این میزان خسارت را «غیر قابل تصور» توصیف کرد و گفت که بازسازی این مناطق «دست کم ماه‌ها طول خواهد کشید.»

هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که به راه افتادن سیلاب در مسیر سندی در مناطق پرجمعیت سواحل اقیانوس اطلس طی روزهای آینده هم‌چنان ادامه خواهد داشت و به این دلیل هم‌اکنون ۷۴۰۰ تن از افراد گارد ملی آمریکا در یازده ایالات برای ارائه کمک اضطراری در حالت آماده‌باش به‌سر می‌برند.

میت رامنی، نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری آمریکا، سال گذشته گفته بود که به باور او بودجه «اداره فدرال مدیریت حوادث غیرمترقبه آمریکا» باید کاهش یابد و وظایف اصلی این اداره به حکومت‌های محلی ایالت‌ها و به بخش خصوصی واگذار شود.

وب‌سایت خبری «هافینگتون پست» خبر داد که میت رامنی روز سه‌شنبه از پاسخ دادن به پرسش خبرنگاران در مورد دیدگاه خود نسبت به اختیارات اداره یادشده خودداری کرد.
XS
SM
MD
LG