لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۵۰

واکنش بحرین به افشای اظهارات پادشاه بحرین علیه ایران در ویکی‌لیکس


شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین
وزیر خارجه بحرین در نخستین واکنش آشکار به اسناد منتشر شده در ویکی‌لیکس گفت که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، میان مواضع علنی بحرین و آنچه حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین به طور خصوصی گفته و در این اسناد بازتاب یافته «تضادی وجود ندارد».

به نوشته روزنامه واشینگتن پست، شیخ خالد بن احمد آل‌خلیفه، وزیر خارجه بحرین این مطلب را روز جمعه در یک نشست خبری مشترک با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی خود در منامه، پایتخت بحرین اظهار کرد.

بنا بر اسناد تازه افشا شده وزارت خارجه آمریکا توسط وب‌سایت ویکی‌لیکس، پادشاه بحرین در سال ۲۰۰۹ به ژنرال دیوید پتریوس گفته‌بود که آمریکا باید برنامه هسته‌ای ایران را «از هر راهی که لازم است» متوقف کند. بنا بر این سند، حمد بن عیسی آل خلیفه هم‌چنین گفته‌است که «خطر رها کردن مسئله هسته‌ای ایران بیشتر از خطرات متوقف کردن آن است.»

وزیر خارجه بحرین روز جمعه در واکنش به افشای این یادداشت دیپلماتیک افزود: «هر کشوری در خاورمیانه حق برخورداری از نیروی هسته‌ای برای کاربردهای صلح‌آمیز را دارد اما وقتی که قرار باشد از این نیرو برای ایجاد چرخه‌ای از مواد هسته‌ای تسلیحاتی استفاده شود ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم چنین چیزی را بپذیریم و ما هرگز نمی‌توانیم با چنین چیزی در منطقه کنار بیاییم.»

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه از توضیح در مورد جزئیات سند افشا شده خودداری کرد اما در ادامه سخنانش افزود که «ما این مطلب را به ایران گفته‌ایم و همین مطلب را از همه شنیده‌ایم.»

وب‌سایت ویکی‌لیکس به تازگی هزاران صفحه دیگر از «اسناد محرمانه» ایالات متحده را منتشر کرد که برپایه این اسناد چند کشور عربی و از جمله عربستان سعودی از آمریکا خواسته‌اند به ایران حمله نظامی کند. به‌جز بحرین، کشورهای عربی تاکنون واکنشی رسمی به محتوای این اسناد نشان نداده‌اند.

هیلاری کلینتون در نشست خبری مشترک روز جمعه در منامه اظهار داشت که نظرهای خصوصی مقامات عرب که در این اسناد دیپلماتیک بازتاب یافته نشان‌دهنده اتحاد بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «هماهنگی با سیاست ایالات متحده در سیاست‌های تک‌تک کشورهای منطقه به‌جز ایران دیده می‌شود و به نظر من می‌شود گفت که در این خصوص در جامعه بین‌الملل بحثی وجود ندارد.»

نشست امنیتی منامه از سوی مؤسسه مطالعات راهبردی لندن برگزار می‌شود و مسئولان بلندپایه کشورها اعم از سران، وزیران امور خارجه، دفاع و کشور از بیش از ۲۵ کشور جهان به همراه نماینده‌ای از سازمان ناتو و سازمان ملل متحد شرکت دارند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران نیز جمعه شب در صدر هیئتی برای شرکت در نشست امنیتی منامه وارد بحرین شد و همان شب در ضیافت شام امیر سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد بحرین شرکت کرد.

بنا بر گزارش‌ها، هیلاری کلینتون روز جمعه در منامه خطاب به هیئت ایرانی گفت که وی امیدوار است تهران با «حسن نیت» با گروه ۱+۵ درباره برنامه‌ هسته‌ای خود به گفت‌وگو بنشیند. وی همچنین تأکید کرد پیشنهاد باراک اوباما برای همکاری با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

دیدن نظرات (۲۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG