لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۱۳

دستور دولت احمدی‌نژاد به بانک‌ها برای پرداخت ۴۳ هزار میلیارد تومان وام


دولت محمود احمدی‌نژاد که در آخرین روزهای فعالیت خود به‌سر می‌برد در اقدامی بی‌سابقه دستور پرداخت بیش از ۴۳ هزار میلیارد تومان وام برای اشتغال‌زایی را به بانک‌های کشور ابلاغ کرده است.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۲۴ تیر نوشت که «برای سال جاری برخی از مقام‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده‌اند علاوه بر ۴۳ هزار میلیارد تومان منابع جدیدی که قرار است از طریق بانک‌ها به بحث اشتغال اختصاص یابد، هفت هزار میلیارد تومان نیز توسط بانک‌های خصوصی، ۱۰ هزار میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی و پنج هزار میلیارد تومان نیز از منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها صرف توسعه اشتغال می‌شود.»

این گزارش می‌افزاید: «به عبارتی در طول سال ۹۲ بالغ بر ۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت خواهد شد که به تنهایی چند برابر کل منابع پرداخت شده در سال‌های اخیر برای اشتغال‌زایی است.»

این اقدام دولت در حالی صورت می‌گیرد که بخش عمده‌ای از دریافت‌کنندگان تسهیلات قبلی بانکی هنوز نتوانسته‌اند اقساط خود را پرداخت کنند و مطالبات معوق بانک‌ها به بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

پیش از این در راستای طرح ایجاد و گسترش بنگاه‌های کوچک زودبازده که ضربتی‌ترین طرح اشتغال‌زایی دولت در سال‌های اخیر بوده است بانک‌ها ظرف مدت پنج سال تنها ۲۷ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده بودند.

در همین حال وضعیت اشتغال ایجاد شده توسط این بنگاه‌های زودبازده هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و دستگاه‌های مختلف نظارتی کشور گزارش‌های متعددی از انحراف ۲۵ تا ۶۰ درصدی این بنگاه‌ها منتشر کرده‌اند.

به استثنای این طرح یادشده، پس از اعلام آنچه به «سه‌قفله شدن منابع بانکی» معروف شد، از سال ۸۷ به این‌سو کمتر کارفرما یا کارآفرینی موفق به دریافت تسهیلات بانکی شده‌بود.

دستور جدید برای «باز شدن قفل منابع بانکی» در حالی ابلاغ شده است که غلام‌رضا مصباحی مقدم، رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، روز ۲۵ اسفند گذشته خبر داده بود که «بانک‌ها با کمبود منابع مواجه‌اند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، وی توضیح داده بود که «در حال حاضر بانک‌ها با قفل شدن موانع مواجه‌اند زیرا تسهیلات به فعالان اقتصادی داده‌اند اما این پول‌ها برنگشته است و تبدیل به بدهی معوقات شده است.»

تصمیم جدید دولت محمود احمدی نژاد برای پرداخت ۴۳ هزار میلیارد تومان وام برای اشتغال در حالی صورت می گیرد که به گفته حسن روحانی، رییس جمهوری منتخب، دولت‌های نهم و دهم در هشت سال گذشته سالانه تنها ۱۴ هزار شغل ايجاد کرده اند.

ايجاد اين تعداد شغل در حالی است که دولت آقای احمدی‌نژاد در این دوره، از محل فروش نفت بيش از ۷۰۰ ميليارد دلار درآمد داشته است.

تصمیم برای اعطای مبالغ بی‌سابقه‌ای از تسهیلات بانکی در روزهای پایانی دولت دهم همزمان است با اقدامات ضربتی دیگری توسط این دولت در هفته‌های اخیر.

از آن جمله، طرح واگذاری اراضی نمایشگاه بین‌المللی تهران به رادیو و تلویزیون دولتی ایران است که مورد انتقاد اکبر ترکان، مشاور حسن روحانی، رییس‌جمهور منتخب، نیز قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، اکبر ترکان این اقدام را «واگذاری شبهه‌دار امکانات دولتی در روزهای پایانی دولت» نامید و در عین حال، واگذاری خانه‌های سازمانی به قیمت نازل، واگذاری‌های «عجولانه» در سازمان میراث فرهنگی و صدور ۴۰ حکم برای بخشداران و فرمانداران را نیازمند پیگیری و سؤال‌برانگیز دانست.

دولت در هفته‌های اخیر قصد خود برای استخدام تا «۵۰۰ هزار نفر» تحت عنوان طرح «مهر کارآفرین» را نیز پی‌گیری کرده است که این طرح هم‌چنان با مخالفت مجلس روبه‌رو است.

محمود احمدی‌نژاد همواره انتقادها از دولت خود را «بی‌انصافی» توصیف کرده و روز دوشنبه نیز در مراسمی گفت که «رییس‌جمهور آمریکا در سال اول ریاست‌جمهوری خود جایزه صلح نوبل گرفت در حالیکه هنوز کاری نکرده بود ولی همکاران من کار کرده‌اند و من می‌بینم که نه تنها کسی از آنها تشکر نمی‌کند بلکه هزاران حنجره و بلندگوی بی‌انصاف علیه آنها بسیج شده‌اند و خدماتشان را زیر سوال می‌برند.»

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG