لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۴

«اعلام آمادگی» روسیه برای راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تا اواسط مردادماه


یک تکنسین روس در نیروگاه هسته‌ای بوشهر. ۲۶ اکتبر ۲۰۱۰.
بیش از ۹ ماه پس از راه‌اندازی اولیه نیروگاه اتمی بوشهر، سفیر ایران در روسیه، خبر داد که شرکت روس‌اتم، پیمانکار ساخت و راه‌اندازی این نیروگاه، برای «راه‌اندازی» این نیروگاه در دهه اول اوت، اوسط مردادماه، اعلام آمادگی کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رضا سجادی، روز شنبه در این خصوص به این خبرگزاری گفت که «از ابتدا تاریخ قطعی برای راه‌اندازی نیروگاه اعلام نشده‌است اما در نشستی که با معاون روس‌اتم داشتم اعلام شد روس‌اتم برای راه‌اندازی این نیروگاه در دهه اول اوت (اوسط مردادماه) اعلام آمادگی می‌کند.»

وی در ادامه افزود که قرار است سرگئی اشماتکو، وزیر انرژی روسیه، به منظور شرکت در مراسم «راه‌اندازی» نیروگاه بوشهر و کمیسیون همکاری‌های اقتصادی مشترک ایران و روسیه، به ایران سفر کند.

مقام‌های ایرانی هنوز تاریخی رسمی برای پیوستن نیروگاه بوشهر به شبکه برق سراسری اعلام نکرده‌اند و فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز روز نهم ژوئن در این باره گفت که نمی‌تواند «تاریخ مشخصی» را برای اتصال این نیروگاه به شبکه برق ملی اعلام کند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز اردیبهشت‌ماه از زمان ورود برق تولیدی این نیروگاه به مدار سراسری اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفت: «زمانی برای این مسئله فعلاً اعلام نشده‌است.»

پیوستن این نیروگاه به شبکه سراسری برق ایران نخست برای اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی زمان‌بندی شده‌بود ولی همواره به دلایل نقص فنی به تعویق افتاده‌است.

در پی اعلام «شکسته شدن یک پمپ»، میله‌های سوخت این نیروگاه در ماه فوریه سال جاری از قلب رآکتور آن بیرون آورده شد و روسیه در این مورد مهندسان ایرانی را مقصر دانست که به گفته روسیه «بر استفاده از قطعات کهنه اصرار دارند.»

سال گذشته، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه وقت جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که نیروگاه بوشهر در تابستان ۸۹ به طور کامل راه‌اندازی و برق آن در شهریورماه وارد مدار خواهد شد. اما مقام‌های روسی این ادعا را رد کردند.

ایران برای تکمیل و راه‌اندازی این نیروگاه، در سال ۱۹۹۵ قراردادی با روسیه به ارزش یک میلیارد دلار امضا کرد ولی به رغم افزایش هزینه‌های ساخت این نیروگاه، مسکو طی ۱۵ سال گذشته بارها اجرای این پروژه را به تعویق انداخته‌است.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG