لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۸
تیم فوتبال چلسی با برتری در برابر بایرن مونیخ، لیگ قهرمانان اروپا را نصیب خود کرد. آبی‌پوشان لندن در ورزشگاه آلیانس آرِنا توانستند در ضربات پنالتی، بایرن را در خانه مقهور خود کنند.

پیتر چک سنگربان چلسی رکوردی جالب به جا گذاشت و مسیر توپ در هر شش ضربه پنالتی که در جریان بازی و سپس در ضیافت پنالتی‌ها نواخته شد را درست تشخیص داد.

این بازی در حضور ۶۲۵۰۰ تماشاگر و با قضاوت پدرو پروئنکا از پرتغال برگزار شد. چلسی در بازی برگشت مرحله نیمه‌نهایی هم موفق شده بود میزبان خود بارسلونا را در حضور ۹۶ هزار نفر متوقف کند و با برتری ۳-۲ در مجموع دو بازی، پا به فینال بگذارد.

بارسا مدافع عنوان قهرمانی که بازی رفت را ۱-۰ به حریف لندنی باخته بود، در بازی برگشت نتوانست چلسی ۱۰ نفره را شکست دهد و با تساوی ۲-۲ از دور رقابت‌ها خارج شد.

در فینال، شاگردان یوپ هاینکس در نیمه اول توپ و میدان را در اختیار داشتند و موقعیت‌های متعددی را روی دروازه چلسی ایجاد کردند که ثمربخش نبود.

در دقیقه ۲۱ و در پی شوت‌زنی آرین روبن، پیتر چک با کمک تیر دروازه، دروازه چلسی را بسته نگه داشت. تسلط سرخپوشان آلمانی بر زمین در نیمه دوم نیز تداوم داشت و چلسی هم چشم به ضد حملات دوخته بود.

در دقیقه ۶۹ این جدال، آمار جالب توجهی شکل گرفت. به این نحو که بایرن ۱۴ کرنر زده بود اما تعداد کرنرهای چلسی هنوز عدد صفر بود.
در دقیقه ۷۳ اولین تعویض بازی انجام گرفت و فلورین مالودا جایگزین برتراند شد تا خط هافبک چلسی نفسی تازه کند. دو دقیقه بعد، فرانک ریبری هم مثل سایر همبازیانش موقعیت گلزنی خود را از کف داد.

ده دقیقه پایانی بازی در وقت قانونی مسابقه فوق‌العاده جذاب بود. توماس مولر در دقیقه ۸۳ روی ارسال کروس و با ضربه سر موفق به گلزنی شد. او روی خط شش قدم به هوا پرید و برای فریفتن دروازه‌بان سرپنجه چلسی، توپ را به زمین کوبید تا با ضربه چکشی، تیمش را پیش بیندازد.

تماشاگران آلمانی نیز ایستاده و سرود قهرمانی سر می‌دادند اما دیدیه دروگبا در دقیقه ۸۸ و با ضربه سر، کار را به تساوی کشاند. عجیب آنکه این گل روی ضربه ارسالی از نخستین کرنر چلسی به ثمر رسید.

لحظاتی قبل از گل، فرناندو تورس به جای کالو برای چلسی به زمین آمده بود. بایرن نیز دانیل فن‌بویتن مدافع رها شده از مصدومیت را جایگزین گلزن بازی کرد تا از تک‌گل خود محافظت کند، تدبیری که موثر نیفتاد.

در نهایت بازی به تساوی یک بر یک انجامید و به وقت‌های اضافه کشیده شد. در آغاز وقت نخست، خطای پنالتی دروگبا باعث شد تا بایرن مجدداً در آستانه قهرمانی بایستد. اما آرین روبن هافبک هلندی مونیخی‌ها این پنالتی را به پیتر چک اهدا کرد.

ضیافت پنالتی‌ها

فیلیپ لام اولین ضربه بایرن را در عین حرکت صحیح و تماس پیتر چک با توپ، به گل تبدیل کرد. سپس خوان ماتا پشت توپ قرار گرفت اما مانوئل نویر که در تمام پنالتی‌ها سعی می‌کرد با رقص پا و حرکات دست، تمرکز زنندگان پنالتی را به هم بریزد، توپ را گرفت.

ماریو گومز زننده دومین پنالتی بایرن بود و توپ را به گوشه دروازه چلسی هدایت کرد. چک این بار فقط یک بند انگشت کم آورد.
دیوید لوئیز دومین ضربه پنالتی چلسی را زد و نویر را تسلیم کرد. سپس دراقدامی جالب مانوئل نویر دروازه‌بان مونیخی‌ها پشت توپ ایستاد و زننده گل سوم بایرن بود.

فرانک لمپارد نیز در یکی از حساس‌ترین ضربه‌ها برای چلسی گلزنی کرد تا نتیجه ۳ بر ۲ شود.
ایویتسا اولیچ که در متن بازی نیز یک فرصت ایده آل گلزنی را از کف داده بود، برای بایرن ضربه پنالتی را هدر داد و نظاره گر مهار عالی پیتر چک بود. پس از او، اشلی کول برای چلسی گل زد تا نتیجه ۳ بر ۳ شود.

باستین شواین‌اشتایگر ضربه پنجم پنالتی بایرن را هدر داد و توپ را به تیر دروازه کوبید. پیتر چک این بار هم هم‌چون تمام دفعات پیشین، جهت صحیح را پیش‌بینی کرده بود.

دیدیه دروگبا پشت توپ ایستاد و مهم ترین ضربه این مسابقه را به تور دروازه دوخت تا تا چلسی برای نخستین بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود.

هواداران پرشمار بایرن به شدت بهت زده بودند و بازیکنان این تیم نیز روی چمن ورزشگاه دراز کشیده و حسرت از دست رفتن جامی را می‌خوردند که نصیب مهمان انگلیسی‌شان شده بود.
XS
SM
MD
LG