لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۶

قیمت لبنیات در ایران ۱۰ تا ۱۵ درصد گران شد


رئیس اتحادیه سوپر مارکت و مواد پروتئینی ایران از گران شدن ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت لبنیات خبر داد و گفت که «برای مثال قیمت شیری که ۸۵۰ تومان بود الان ۹۲۰ تومان شده‌است.»

سعید درخشانی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به افزایش قیمت کالاهایی چون روغن، انواع سس و لبنیات گفت: «معمولا همه محصولات لبنیات با هم گران می‌شوند چرا که همگی از شیر درست می‌شوند ولی خیلی از جنس‌ها چون پنیر پگاه گران نشده‌است در حالی که پنیر کاله افزایش قیمت داشته‌است.»

سعید درخشانی، از تصویب این افزایش قیمت و چگونگی سیاست‌های مرتبط با آن اظهار بی‌اطلاعی کرد اما خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه گزارش داد که افزایش قیمتی که هم‌اکنون در بازار مواد لبنی صورت گرفته، نتیجه مذاکره با دولت و کارگروه کنترل بازار برای اصلاح نرخ‌ها است.

به گزارش مهر، قیمت شیر غیر یارانه‌ای یکی از برندها که در گذشته ۸۵۰ تومان به فروش می‌رسید، هم‌اکنون با اصلاح نرخ‌ها به ۹۵۰ تومان رسیده، این در حالی است که قیمت خامه ساده که در گذشته از همین برند به نرخ ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسید، هم اکنون در بازار به نرخ ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

این گزارش می‌افزاید که برخی از برندها به صورت خودسرانه، قیمت را افزایش داده و از ۴۰۰ تومان در مورد بستنی مگنوم به ۷۰۰ تومان رسانده‌اند، و با وجود بخشنامه دولت در مورد اینکه میانگین تغییرات قیمتی لبنیات نباید بیش از ۱۰ درصد باشد، همین قیمت را تاکنون هم حفظ کرده‌اند.

اداره آمار بانک مرکزی ایران، اردیبهشت‌ماه امسال اعلام کرده‌بود که متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در فروردین امسال، ۲۵ درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشد داشته‌است.

بنا بر اعلام اداره آمار، در اردیبهشت‌ماه قیمت لبنیات نسبت به ماه مشابه در سال گذشته ۵ درصد رشد قیمت داشت و این میزان برای کره ۳۱ درصد بود.

ابوالحسن خلیلی، دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی، اواخر اردیبهشت‌ماه از موافقت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت روغن نباتی و رشد ۱۴ درصدی قیمت پودر شوینده خبر داد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز اواخر فروردین‌ماه از افزایش قیمت اکثر اقلام لبنی، قند، شکر، روغن، گوشت مرغ و گوشت گوسفند، برنج تولید داخل، اکثر انواع حبوبات، برخی از اقلام میوه‌ها، گوجه فرنگی و سیب زمینی خبر داده‌بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG