لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۰
دیپلمات‌ها روز دوشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که ایران بار دیگر از مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دعوت کرده تا برای گفت‌وگو به تهران بیایند اما در این پیام دعوت، به موضوع اساسی که شرط آژانس برای ازسرگیری گفت‌وگوها است اشاره‌ای نشده‌است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که این نهاد در ارتباط با احتمال سرگرم بودن ایران با ساخت سلاح هسته‌ای نگرانی دارد و شرط ادامه گفت‌وگوها با تهران پرداختن به این موضوع جهت رفع نگرانی‌ها است.

دعوت دوباره ایران از آژانس پس از آن صورت می‌گیرد که دعوت مشابه قبلی از سوی ایران به نتیجه‌ای نرسید و یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس با رد کردن آن دعوتِ به بازدید، که اوایل سال جاری فرستاده شده‌بود، گفت که چنین گفت‌وگویی اگر قرار باشد به موضوعات مورد نگرانی نپردازد بی‌ثمر است.

یکی از دیپلمات‌های ارشد که نخواسته نامش فاش شود به آسوشیتدپرس گفت که نامه جدید ایران به دبیرکل آژانس در تاریخ ۱۴ دسامبر فرستاده شده و آژانس در صورت برآورده شدن شرایطش می‌تواند برای سفر به تهران در اواخر ماه ژانویه آماده شود.

یک مقام از یکی از کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آسوشیتدپرس گفت که ایران «به خاطر کارشکنی در تحقیقات» فهرستی از دانشمندان هسته‌ای خود تهیه کرده که آژانس حق سؤال از آنها را ندارد.

به گفته این مقام که نام او از سوی آسوشیتدپرس ذکر نشده، در فهرست ایران نام «سید اصغر هاشمی‌تبار»، به عنوان رئیس گروه مواد منفجره وزارت دفاع ایران ذکر شده اما در اطلاعات آژانس نام دیگری در این پست دیده می‌شود و شخصی به نام سید اصغر هاشمی‌تبار در میان اطلاعات آژانس دیده نمی‌شود.

هرگونه هیئتی که برای گفت‌وگو از سوی آژانس به تهران اعزام شود به احتمال زیاد هرمان ناکارتس، رئیس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، را به عنوان رئیس با خود همراه خواهد داشت.

جمهوری اسلامی پیش از انتشار گزارش جدید آژانس در مورد برنامه هسته‌ای ایران، هرمان ناکارتس را «برای حل و فصل موضوعات» به ایران دعوت کرده‌بود اما پس از انتشار گزارش مذکور دعوت خود را به تعویق انداخت. علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس گفت که آژانس با انتشار این گزارش «سفر هرمان ناکارتس را خراب کرد.»

به دنبال انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر که در آن ادعا می‌شود حکومت ایران به نظر می‌رسد که برخی از جنبه‌های تحقیقاتی تولید کلاهک‌های هسته‌ای را ادامه داده‌است، تنش بین ایران وغرب افزایش یافت.

آمریکا و دولت‌های اروپایی با استناد به این گزارش که از نظر صراحت در نوع خود بی‌سابقه بود، تحریم و مجازات‌های بیشتری را در مورد ایران وضع کردند.

غنی‌سازی اورانیوم به دلیل کاربرد دوگانه‌اش نگرانی‌هایی برای کشورهای غربی ایجاد کرده و این کشورهای معتقدند ایران در پوشش این برنامه درصدد دستیابی به فناوری ساخت جنگ‌افزار اتمی است. ایران این اظهارات را رد می‌کند و می‌گوید برنامه هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته‌است تا فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.
ایران با رد این درخواست برنامه غنی‌سازی خود را توسعه داده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG