لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۶

وزیر خارجه مصر: در صورت ادامه اعتراضات ارتش وارد عمل می شود


احمد ابوالغیط، وزیر امور خارجه مصر
احمد ابوالغیط، وزیر امور خارجه مصر روز پنج‌شنبه هشدار داد که در صورت ادامه اعتراضات و دخالت معترضان در روند اصلاحات، ارتش مصر وارد عمل خواهد شد.

وی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری العربیه هشدار داد که اگر به گفته او «ماجراجویان» بخواهند روند اصلاحات را در دست بگیرند، ارتش «ناچار خواهد شد تا از قانون اساسی و امنیت ملی دفاع کند ... و ما در وضعیت بسیار وخیمی قرار خواهیم گرفت.»

احمد ابوالغیط شب پیش از این نیز هشدار داد که اگر اعتراض‌ها علیه حسنی مبارک افزایش یابد ارتش دخالت خواهد کرد و «مهار کشور را به‌دست خواهد گرفت.»

وزیر امور خارجه مصر در این مصاحبه هم‌چنین ایالات متحده را متهم کرد که قصد دارد خواست خود را بر همپیمان عربش «تحمیل کند.»

اظهارات وی پس از آن بیان می‌شود که کاخ سفید خواستار انتقال سریع قدرت در مصر شده و به مقام‌های این کشور گوشزد کرد که در زمینه انجام اصلاحات، «هنوز حداقل‌های خواست مردم مصر را برآورده نکرده‌اند.»

جو بایدن،‌ معاون رئیس جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر، خواستار انتقال سریع قدرت در این کشور شد.

وزیر امور خارجه مصر در واکنش به این درخواست آمریکا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «پی‌بی‌اس» آمریکا گفت: «وقتی که صحبت از انتقال فوری و بی‌درنگ قدرت می‌کنید و می‌گویید "همین الان"، به حالتی که انگار دارید چیزی را به کشور بزرگی مثل مصر، کشوری که دوست بزرگی برای ایالات متحده است و همیشه بهترین روابط را با آمریکا داشته‌است تحمیل می‌کنید؛ این یعنی دارید خواست خود را بر این کشور تحمیل می‌کنید.»

وی با اشاره به انجام مذاکرات با مخالفان برای انتقال قدرت افزود که «مصر، رئیس جمهور مصر، و دولت مصر این کار را آغاز کرده‌اند.»

پیش از این رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید خطاب به حکومت مصر گفته بود که «به نظر نمی‌آید روند انتقال قدرت با آنچه مردم مصر می‌خواهند هم راستا باشد.»

آقای گیبس در ادامه گفت که دولت مصر برای برآورده کردن خواست‌های مردم مصر، «هنوز به حداقل‌ها هم نرسیده‌است» و افزود: «به باور ما کار بیشتری باید انجام شود.»

تجمع معترضان در برابر پارلمان مصر

روز پنج‌شنبه با وارد شدن جنبش اعتراضی مصر به هفدهمین روز خود، تظاهرات در قاهره که تاکنون در میدان تحریر این شهر تمرکز داشت به نقاط دیگر شهر نیز کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران تظاهرکننده مصری، روز پنج‌شنبه نیز به صف دیگر راهپیمایان روزهای پیش پیوسته‌اند و معترضان هم‌اینک خیابان‌های اطراف دو مکان از شهر قاهره یعنی میدان تحریر و ساختمان پارلمان را در دست خود دارند.

هم‌چنین به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رانندگان اتوبوس و دیگر کارکنان حمل‌ونقل عمومی مصر روز پنج‌شنبه در اعتراض به دولت حسنی مبارک دست به اعتصاب زده‌اند.

بنا بر این گزارش، سازمان‌دهندگان این اعتصاب از تمامی ۶۲ هزار نفر پرسنل حمل‌ونقل مصر خواسته‌اند تا در این اعتصاب شرکت کرده و تا دست یافتن به اهداف اعتصاب، از جمله افزایش دستمزدها، دست از اعتصاب نکشند.

در همین حال، روز پنج‌شنبه حدود «سه هزار نفر» از پرسنل بزرگ‌ترین بیمارستان قاهره با خروج از این بیمارستان به راهپیمایی پرداخته و به دیگر معترضان در خیابان‌ها پیوستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شمار زیادی از پزشکان و پرستاران دیگر نقاط مصر نیز هم‌اینک به آنها پیوسته و با سر دادن شعارهایی خواستار پایان یافتن حومت حسنی مبارک شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، در همین روز سربازان برای حراست از ساختمان پارلمان، پیرامون این ساختمان حلقه زده‌اند اما از سرکوب معترضان حاضر در اطراف پارلمان چشم‌پوشی کرده‌اند که این باعث تعجب اعتراض‌کنندگان شده‌است.

با وجود وعده‌های دولت برای انجام اصلاحات، روز چهارشنبه نیز تظاهرات در شهرهای مختلف مصر ادامه داشت و در جریان حمله پلیس به تظاهرکنندگان در شهر الخارجه، در ۴۰۰ کیلومتری جنوب قاهره، دست کم پنج نفر کشته و بیش از صد نفر دیگر زخمی شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG