لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۸

توافق ایران و اتحادیه اروپا بر سر محورهای مذاکرات هسته ای در مسکو


کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا (چپ)، و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران.
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۲۲ خرداد خبر داد که اتحادیه اروپا و ایران بر سر محورهای گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک در مسکو توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر خانم اشتون روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این توافق طی تماس یک‌ساعته تلفنی بین کاترین اشتون و سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ایرانی، صورت گرفته‌است.

در این بیانیه آمده‌است که اشتون و جلیلی «بر الزام همکاری ایران با پیشنهادهای گروه ۳+۳ (گروه ۱+۵) در راستای رفع نگرانی‌های مرتبط با ماهیت صرفاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران توافق کردند.»

سعید جلیلی نیز روز سه‌شنبه درباره محتوای این تماس تلفنی به خبرگزاری ایسنا گفت که کاترین اشتون در این تماس ابراز آمادگی کرده‌است «تا در مسکو درباره پیشنهادهای پنج گانه جمهوری اسلامی ایران در بغداد اعم از موضوعات هسته‌ای و غیرهسته‌ای گفت‌وگو کند.»

به گفته آقای جلیلی، کاترین اشتون «با تاکید بر لزوم موفقیت‌آمیز بودن نشست مسکو ابراز امیدواری کرد بتوان براساس پنج پیشنهاد ایران و پیشنهادهای ۱+۵ به نقاط مشترک دست یافت.»

مذاکرات پیشین هسته‌ای ایران با نمایندگان گروه پنج به علاوه یک شامل آریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا همراه با آلمان در سوم و چهارم خردادماه در بغداد برگزار شد که این گفت و گوها نتیجه ای در برنداشت.

قرار است که گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در روزهای ۲۹ و ۳۰ خرداد در مسکو پی‌گیری شود.

مسئله آمادگی طرف‌های مذاکره

ایران و دفتر اشتون در روزهای اخیر اقدام به نامه‌نگاری‌ کرده اند و تهران در یکی از نامه‌های خود شش قدرت مذاکره‌کننده را متهم کرده است که آمادگی لازم را برای همکاری ندارند.

به گزارش ایسنا، سعید جلیلی، رییس گروه مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی در تماس تلفنی تازه خود با خانم اشتون گفته است: «عدم آمادگی طرف مقابل در ۲۰ روز گذشته برای گفت‌وگوهای کارشناسی و معاونین، موجب ایجاد وقفه در پیشرفت گفت‌وگوهایی سازنده و رو به جلو گردیده‌است.»

وی با بیان اینکه «در مسکو محورهای پنج‌گانه پیشنهاد ایران را به روشنی بیان خواهیم کرد»، اظهار داشت: «پاسخ مناسب به این محورها می‌تواند موجب پیشرفت گفت‌وگوها شود.»

پیش از این تماس تلفنی، مدیران سیاسی گروه موسوم به ۱+۵ در شهر استراسبورگ فرانسه با یکدیگر دیدار کردند.

کاترین اشتون که ریاست این گروه را برعهده داشته است در بیانیه روز دوشنبه خود از آمادگی اعضای آن «برای پاسخ دادن به مسائلی که از سوی ایران در بغداد مطرح شد» خبر داد ولی در این مورد توضیح بیشتری نداد.

خانم اشتون هم‌چنین خبر داد که وی روز دوشنبه هفته گذشته در حاشیه یک نشست پارلمانی اروپا در استراسبورگ با مقام‌های ارشد گروه ۱+۵ ملاقات کرده‌است «تا زمینه‌ها را برای مذاکرات مسکو» آماده کند.

علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز یک‌شنبه، ۲۱ خرداد، در نامه‌ای به هلگا اشمید معاون کاترین اشتون، از وی پرسیده‌است که چرا به‌رغم توافق صورت گرفته در بغداد، گروه ۱+۵ از برگزاری نشست کارشناسی پیش از گفت‌وگوهای مسکو خودداری می‌کند.

هلگا اشمید به تازگی اعلام کرد که نیازی به برگزاری چنین نشستی نیست و مایکل مَن، سخنگوی کاترین اشتون، نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که اتحادیه اروپا از نامه‌نگاری‌های ایران «متعجب» است.

«مایکل من» افزود که گروه ۱+۵ «همیشه برای بحث در مورد محتوا آمادگی دارد اما ایران هم‌چنان تمرکز را بر جنبه‌های مربوط به روند و روال گفت‌وگوها قرار می‌دهد.»

وی افزود که «طی دو هفته گذشته چندین تماس تلفنی و نامه‌نگاری در سطح معاونین صورت گرفته اما ایران برای رسیدگی به موضوعات محتوایی آمادگی نشان نداده‌است.»

مذاکرات ایران و قدرت‌های غربی برای دستیابی به راه حلی در زمینه پایان دادن به ابهامات برنامه هسته‌ای تهران انجام می‌شود. این قدرت‌ها از احتمال نظامی گری در برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی می کنند اما ایران این نگرانی‌ها را بی‌اساس می‌داند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG