لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۰۴

اتحادیه اروپا مذاکرات پیمان همکاری با اوکراین را تعلیق می‌کند


«اشتفان فوله»، مسئول گسترش اتحادیه اروپا.
هزاران نفر از معترضان اوکراینی روز یک‌شنبه ۲۴ آذر بار دیگر در پایتخت این کشور گرد هم آمدند و در همین حال «اشتفان فوله»، مسئول گسترش اتحادیه اروپا، خبر داد که این اتحادیه مذاکرات امضای پیمان همکاری اقتصادی با اوکراین را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

اعتراض‌های ضددولتی در اوکراین اوایل آذرماه و در پی آن آغاز شد که رئیس جمهوری آن کشور از امضای پیمان همکاری اقتصادی با اتحادیه اروپا خودداری کرد.

«اشتفان فوله» روز یک‌شنبه در یک پیام توئیتری نوشت که درخواست‌های دولت کیف در خصوص پیمان همکاری تجاری و سیاسی با اتحادیه اروپا «واقع‌بینانه» نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای فوله افزوده‌است که وی هفته گذشته در دیداری با معاون نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرده که ادامه مذاکرات مربوط به این پیمان تنها در صورتی امکان‌پذیر است که کیف تعهد روشنی برای امضای آن نشان دهد اما دولت اوکراین دیگر تماسی در این خصوص با او نگرفته‌است.

به نوشته رویترز، اظهارات آقای فوله نشانگر این است که صبر اتحادیه اروپا نسبت به درخواست‌های کمک مالی از طرف اوکراین به پایان رسیده‌است.

بنا بر این گزارش، اتحادیه اروپا هم‌چنین از این‌که مقامات کیف این اتحادیه را با روسیه وارد «مسابقه» پیشنهادهای بهتر و کمک‌های بیشتر به اوکراین کرده‌اند ناخشنود است.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین، که از سوی روسیه برای امضا نکردن این پیمان تحت فشار است قرار است طی روزهای آینده برای دیدار با مقامات روس وارد مسکو شود و معترضان نگران‌اند که نزدیکی بیشتر او به روسیه طی این دیدار، درها را به‌روی نزدیکی بیشتر اوکراین به اروپا ببندد.

این معترضان روز یک‌شنبه نیز به خیابان‌ها آمدند و خبرگزاری فرانسه تعداد آنها را حدود ۲۰۰ هزار نفر ذکر می‌کند؛ در همین حال گزارش‌ها حاکی است که هواداران دولت نیز قصد دارند دست به تجمع و راهپیمایی بزنند.

در همین حال خبر می‌رسد که معترضان ضد دولتی اردوی تحصنی خود در میدان «استقلال» کیف که از چادرهای متعدد تشکیل شده را گسترش می‌دهند و محدوده این چادرها هم‌اینک به خیابان‌های اطراف میدان نیز رسیده‌است.

اعتراضات در اوکراین بزرگ‌ترین اعتراضات در این کشور از زمان «انقلاب نارنجی» سال ۲۰۰۴ است.

در روز ۲۲ نوامبر سال ۲۰۰۴ میلادی، هزاران نفر از مردم کیف به پیروزی ویکتور یانوکوویچ، کاندیدای مورد حمایت روسیه، اعتراض کردند. پس از سه هفته از آغاز این اعتراضات، انتخابات ابطال شد، و در انتخابات دوباره، ویکتور یوشچنکو، کاندیدای متمایل به سیاست‌های غرب، پیروز شد.
XS
SM
MD
LG