لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۴
بامداد دوشنبه انفجار یک انبار ترقه در بازار بزرگ تهران ۲۴ فروشگاه را به آتش کشید و در اثر این آتش‌سوزی‌ها سه نفر از آتش‌نشانان نیز مصدوم شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این انفجار در سرای «صلحی» بازار بزرگ تهران رخ داده و انفجارهای پی‌درپی مواد محترقه و شدت آتش‌سوزی باعث ریزش آوار در قسمت میانی بازارچه شد که مصدوم شدن سه نفر از آتش‌نشانان را به دنبال داشت و این سه تن با آمبولانس‌های اورژانس روانه بیمارستان شدند.

بنا بر این گزارش، آتش‌سوزی به دلیل انفجار مواد محترقه در یکی از انبارهای بازارچه سه طبقه آغاز شده و به سرعت از طریق سقف شیروانی فرسوده به فروشگاه‌ها سرایت کرده بود و کانون‌های آتش متعددی را به‌وجود آورده‌بود.

مرتضی اصفهانی، مدیر منطقه یک عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران در این باره به خبرگزاری ایلنا گفت: «در سرای صلحی مقادیر فراوانی مواد محترقه، کاغذ و وسایلی که در جشن‌ها استفاده می‌شود به صورت ناایمن نگهداری می‌شد که همین امر باعث گسترش دامنه آتش‌سوزی شده بود.»

وی افزود: «زمانی که آتش‌نشانان به محل حادثه رسیدند با درهای قفل شده روبه‌رو شدند که بی‌درنگ با بکارگیری تجهیزات ایمنی درها را گشودند و برای خاموش کردن آتش پیش رفتند.»

به گفته این مدیر آتش‌نشانی یک و نیم ساعت پس از آغاز عملیات، شعله‌ها به طور کامل مهار شد اما ۲۴ مغازه به شدت خسارت دیدند.

مرتضی اصفهانی با ذکر اینکه در آستانه چهارشنبه‌سوری مقادیر فراوانی ترقه و مواد محترقه در سرای صلحی نگهداری می‌شد گفت که: «وجود انبارهای ناایمن، بازار بزرگ تهران را به کانون خطر تبدیل کرده‌است. بیشتر مغازه‌ها و سراهای موجود در بازار قدیمی تهران، بافتی فرسوده دارند و شمار زیادی از مالکان بدون رعایت اصول ایمنی انبارداری، حجم زیادی از انواع کالاهای خطرساز را کنار مواد قابل اشتعال نگهداری می‌کنند.»

از آتش‌سوزی‌های خبرساز اخیر در ایران می‌توان به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری کودکان بوشهر در پانزدهم دی‌ماه اشاره کرد که بر اثر آن سه کودک معلول جان باخته و ۱۸ نفر نیز مجروح شدند.

پیش از آن در مردادماه یک آتش‌شوزی بزرگ در منطقه پلدختر استان لرستان بیش از ۵۰۰ هکتار از جنگل‌های بلوط منطقه را طعمه آتش کرد.

آبان‌ماه سال ۸۸ یک آتش‌سوزی بزرگ در مرکز تجارت و پوشاک بازار تبریز دست کم ۱۰۰ مغازه را ویران کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG