لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۱۰

آژانس: اطلاعات تازه‌ای از احتمال مخفی‌کاری هسته‌ای ایران داریم


یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: اطلاعات تازه‌ای به دست این آژانس رسیده که نشان می‌دهد ایران ممکن است فعالیت‌های مخفی مرتبط با برنامه هسته‌ای خود را تا مدتی پیش هم ادامه داده باشد.

به گزارش خبرگزاری ها، آقای آمانو این مطلب را روز دوشنبه در آغاز نشست یک هفته‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان کرد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متشکل از ۳۵ عضو، با دستور کار بررسی فعالیت‌های اتمی ایران و سوریه، از روز دوشنبه در وین آغاز به کار کرد.

یوکیا آمانو در بیانیه خود در مورد ایران گفت که آژانس «اطلاعات تازه‌ای مربوط به فعالیت‌های فاش نشده احتمالی که سال‌های گذشته جریان داشته یا در حال حاضر هم جریان دارد دریافت کرده‌است.»

مدیرکل آژانس افزود: «از اطلاعات تازه چنین بر می‌آید که برنامه هسته‌ای ایران ممکن است دارای ابعاد نظامی احتمالی باشد.»

آقای آمانو در ادامه گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد که شماری از این فعالیت‌ها ممکن است تا مدتی پیش ادامه یافته باشد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد منبع این اطلاعات تازه توضیحی نداد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیپلمات‌های غربی معتقدند بیانیه تازه یوکیا آمانو عملاً هشداری است به تهران که در صورت همکاری نکردن با آژانس، گزارش بعدی این آژانس در زمینه ارزیابی برنامه هسته‌ای ایران، می‌تواند بستری تازه برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران ایجاد کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز چهارم خرداد ماه گزارش تازه‌ای در باره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در اختیار اعضای شورای حکام آژانس و نیز اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار داد و در آن با اشاره به «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای ایران خواستار توضیح مقام‌های ایرانی در این باره شده بود.

در آن گزارش آمده‌است که آژانس در حال ارزیابی داده‌هایی است که در مورد «مواد انفجاری قوی، و کلاهک‌های جنگی الکترونیکی و کلاهک‌های موشکی» دریافت کرده‌است.

یوکیا آمانو در آخرین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای ایران همچنین با اشاره به نگرانی‌های آژانس در این باره اعلام کرده بود، در تاریخ ششم ماه مه سال جاری میلادی با ارسال نامه‌ای به فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از وی در این باره توضیح خواسته و خواستار دسترسی بازرسان آژانس به تمام مکان‌ها، تجهیزات، اسناد و افراد مرتبط شده‌است.

در همین زمینه، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس، روز شنبه از ارسال پاسخ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به نامه یوکیا آمانو خبر داد.

وی در مورد مفاد این نامه اظهار داشت: «در این نامه مروری بر موضوع هسته‌ای ایران شده‌است، همچنین در این نامه بر این مسئله که اتهامات وارد شده به ایران در چارچوب مطالعات ادعایی بی‌اساس بوده تاکید شده‌است. همچنین در این نامه آمده‌است که آژانس باید به تعهد خود مبنی بر بستن موضوع مدالیته هسته‌ای میان آژانس و ایران عمل کند، چرا که این موضوع خاتمه یافته‌است.»

آمریکا و غرب به فعالیت‌های اتمی ایران مشکوک هستند و آن را تلاشی برای دستیابی به بمب اتمی می‌دانند. ایران می‌گوید فعالیت‌های اتمی خود را برای تولید برق دنبال می‌کند.

یوکیا آمانو، اسفندماه پیش و در جلسه افتتاحیه شورای حکام آژانس گفته‌بود که صلح آمیز بودن فعالیت‌های اتمی ایران قابل تایید نیست و افزود که نمی‌تواند تضمین کند ایران در پی دستیابی به بمب اتمی نیست.
XS
SM
MD
LG