لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۹

وزیر دفاع ایران از تولید داخلی الیاف تحریم‌شده کربن خبر داد


احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران در مراسم راه‌اندازی خط تولید الیاف کربن
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران می‌گوید ایران خط تولید الیاف کربن راه‌اندازی کرده است. الیافی که به گفته احمد وحیدی از جمله اقلام تحریمی است و از آن می‌توان در ساخت سپر حرارتی موشک‌ها استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، احمد وحیدی، در مراسم افتتاح خط تولید این محصول به خبرنگاران گفت که تأمین الیاف کربن «به دلیل محدودیت‌های وضع شده از سوی دشمنان همواره با چالش‌های فراوان روبه‌رو بوده‌است» و افزود «نه تنها فروش فناوری تولید، بلکه محصول الیاف کربن نیز در فهرست اقلام تحریمی قرار دارد.»

الیاف کربن ماده‌ای بسیار قوی، سبک و انعطاف‌پذیر است که مقاومت زیادی در برابر گرما دارد و ایران پیش از این برای ساخت سانتریفوژهای پیشرفته‌تر، این ماده را از خارج از کشور وارد کرده‌است.

به گفته احمد وحیدی، از این ماده از جمله در ساخت قطعات بال و بدنه انواع هواپیماهای جنگی و تجاری و بدنه سلاح‌های سبک نیز استفاده می‌شود و جمهوری اسلامی دانش فنی تولید این ماده را «به صورت کاملاً مستقل از دارندگان معدودِ فناوری یاد شده در سطح جهان به دست آورده‌است.»

وزیر دفاع ایران در مراسم یادشده گفت که تأمین بومی این ماده «زمینه‌ساز ارتقای توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران خواهد شد» و «راه را بر تهدید دشمنان خواهد بست.»

روابط ایران و غرب در چند سال اخیر بر سر برنامه هسته‌ای تهران و فعالیت‌های موشکی‌اش به شدت دچار تنش بوده‌است. غرب، تهران را متهم می‌کند که با توسعه صنایع موشکی خود به دنبال سوار کردن کلاهک‌های هسته‌ای بر روی آنهاست.

ولی ایران این اتهام‌ها را رد کرده و می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف «صلح‌جویانه» دارد و برنامه موشکی‌اش نیز با هدف بازدارندگی دنبال می‌شود.

تیرماه گذشته امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، از شلیک آزمایشی موشک‌های دوربرد ایران به سوی اهدافی در اقیانوس هند خبر داده و گفت که اگر جمهوری اسلامی مورد حمله قرار گیرد، به طور متقابل به ناوهای هواپیمابر آمریکا حمله خواهد کرد.

وی دو هفته پیش از آن در حاشیه یک رزمایش موشکی گفت که «موشک‌های ایران بر اساس اهداف آمریکا در منطقه و اسرائیل طراحی شده‌اند» و «اسرائیل از پایگاه‌های موشکی سمنان هم در تیررس ما است.»

یک روز پس از انجام رزمایش یادشده ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا ایران را متهم کرد که در جریان مانور نظامی ۱۰ روزه خود، موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را نیز به صورت مخفیانه آزمایش کرده‌است. تهران این اتهام را رد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG