لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۳۳

جا ماندن از رقابت‌ها در آمریکا و افسردگی تیم روباتیک ایذه


یک روبات زیردریایی در مسابقات دانشگاهی ایران، عکس تزئینی است
تیم روبات زیردریایی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه در استان خوزستان از رقابت‌های جهانی روبات‌های زیردریایی جا ماند. این تیم قرار بود به سرپرستی پیمان شیرمردی سی‌ام خرداد ماه به شهر سیاتل در ایالت واشینگتن سفر کند.

تیم روبات زیردریایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه پیشتر در بخش کاوشگران این رقابت‌ها که هشت کشور در آن حضور دارند، پذیرفته شده بود. نمایندگان خاورمیانه در این رقابت‌ها ایران، مصر و عربستان سعودی بودند.

از این گروه از روبات‌ها برای حفاری، سدسازی و اکتشافات نفتی استفاده می‌شود.

درباره دلیل لغو سفر این تیم به آمریکا با پیمان شیرمردی سرپرست تیم روبات زیردریایی دانشگاه آزاد واحد ایذه گفت‌وگو کرده‌ایم:
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
لینک مستقیم

پیمان شیرمردی در ایذه: ما ۴۵ روز قبل از تاریخ مسابقات برای اخذ روادید اقدام کردیم. ولی خب متاسفانه روال را طی کردیم از طریق سفارت آمریکا در ترکیه. ولی آنجا یک مقدار به خاطر درگیری‌ها و آشوب‌هایی که در ترکیه رخ داد امنیتش مناسب نبود.

دیگر تصمیم گرفتیم از طریق دبی یا ارمنستان اقدام کنیم. که ارمنستان و دبی هم در این تاریخ‌هایی که مد نظر ما بود و خیلی سریع می‌بایست اقدام می‌کردیم قرار ملاقات فوری نداشتند. ولی خب ما درخواست قرار ملاقات فوری کردیم. برای قرار ملاقات فوری هم متاسفانه نتوانستیم به موقع حضور پیدا کنیم.

برخورد افرادی که در سفارت ایالت متحده آمریکا در ترکیه و دبی و ارمنستان فعالیت می‌کردند با شما چطور بود؟

ما ابتدا از طریق سفارت ترکیه اقدام کرده بودیم، خیلی با ما صحبت نکردند. فقط در این حد که می‌خواهید کجا حضور پیدا کنید و دلیل حضورتان چیست. خیلی خلاصه و اصلا از پشت شیشه از ما سؤالی پرسیدند و خیلی هم راحت بار اول دوستان ما را رد کردند.

ما دعوتنامه‌مان دعوتنامه رسمی و خیلی محکمی هم هست. علمی هم هست. فکر می‌کنم یک مقدار مشکل از طرف برگزارکننده مسابقات است. با توجه به اینکه ناسا دارد برگزار می‌کند و مرکز آموزش‌های دریانوردی آمریکا است. یک مقدار باید محکم‌تر پیگیر این دعوتنامه‌هایشان باشند. من فکر می‌کنم اگر ما دست به توپ یا دست به فوتبال بودیم شاید سریع‌تر می‌توانستیم آنجا در مسابقات حضور پیدا کنیم، متاسفانه ما دست به آچاریم.

مقام‌های دانشگاه آزاد اسلامی این وسط نقشی بازی کردند؟ حمایتی از شما کردند؟

ما اصلا از طریق دانشگاه آزاد ایذه اقدام کردیم، اینها روال اداری‌اش را طی کردند. درخواست دادند به مراتب بالاتر که دبیرخانه ۲۶ دانشگاه آزاد اسلامی بود و آنها هم به همین شکل درخواست ما را ارجاع کردند به سازمان مرکزی. ولی خب از طریق سازمان مرکزی متاسفانه جواب خیلی محکمی دریافت نکردیم. اینها را هم به صورت شخصی ادامه دادیم.

چه جوابی را انتظار داشتید از دفتر مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی بگیرید که این جواب را به شما ندادند؟

من فکر می‌کنم آنها بایستی پیگیر این جور کارها می‌شدند. چون به هر حال سازمان مرکزی دانشگاه آزاد روابط امور بین الملل دارند. ولی خب ما حالا با توجه به اینکه بخشی از ذهن‌مان درگیر ساخت روبات بوده و تعداد نفرات تیم هم هرکدام وظیفه‌شان تعریف شده است، یک بخشی از انرژی‌مان را گذاشتیم برای این کار که حداقل بتوانیم روادید حضور پیدا کنیم که آن هم متاسفانه نتوانستیم.

اگر سازمان مرکزی دانشگاه آزاد این را به صورت جدی پیگیری می‌کرد ممکن بود هر چند از رفتن‌مان و از حضورمان نتیجه‌ای هم نمی‌گرفتیم، ولی خب آنها هم بهتر می‌توانستند عمل کنند.

از طریق دفتر حفاظت منافع ایالات متحده آمریکا در تهران چطور؟

نه متاسفانه ما خیلی با این جور روابط و یا بوروکراسی‌های اداری آشنا نیستیم.

به این ترتیب پس جا ماندید از رقابت‌ها؟

البته در رقابت‌ها حضور داریم. به این دلیل که ما گزارش فنی‌مان یک بخشی از امتیازات است. ولی این که به صورت فیزیکی حضور داشته باشیم در این رقابت‌ها، نه متاسفانه. الان دوستانی که با من کار می‌کنند شدیدا دچار افسردگی شدند و من امیدوارم که بتوانم یک بخشی از انرژی‌ام را برای این کار بگذارم و این دوستان را برگردانم به روال عادی.
XS
SM
MD
LG