لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۳

ایران از تاسیس یک پایگاه دریایی برای حفاظت از جزایر سه گانه خبر داد


خبرگزاری های ایران خبر داده اند که نیروی دریایی سپاه پاسداران یک پایگاه دریایی در نزدیکی جزایر سه گانه تاسیس کرده است که به گفته آنها، هدف از این اقدام حفاظت از جزایر سه گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران روز یک‌شنبه ۱۴ آبان اعلام کرد که این پایگاه منطقه پنج نیروی دریایی سپاه پاسداران به شمار می رود و یک ستاد فرماندهی جدید با ماموریتی مستقل در آب‌های خلیج فارس است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران با نام «امام محمدباقر» در بندرلنگه افتتاح شده و فرماندهی آن را «علی عظمایی» برعهده دارد.

بنا بر این گزارش، علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه، حوزه عملیاتی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه را «از نقطه انتهایی جزیره قشم به اضافه منطقه جزایر نازعات تا غرب جزیره کیش» عنوان کرد.

وی توضیحی در مورد اصطلاح «منطقه جزایر نازعات» که در نقشه‌های خلیج فارس دیده نمی‌شود نداد؛ در خبرها و گزارش‌های گذشته نیز اشاره‌ای به این اصطلاح نشده و تنها در برخی از خبرهای پیشین سپاه پاسداران، جزایر تنب بزرگ و کوچک به عنوان بخشی از «منطقه نازعات» عنوان شده‌اند.

علی فدوی افزود: «به لحاظ استراتژیک بودن امنیت تنگه هرمز، این ماموریت ویژه مختص منطقه یکم شد و محدوده جزایر نازعات به عهده منطقه پنجم دریایی گذاشته شده‌است.»

وی در ادامه گفت که «دلیل ایجاد منطقه پنجم، پوشش عملیاتی منطقه نازعات و نقطه عطف و شروع روند جدیدی در این منطقه‌است.»

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه، نیز که در مراسم افتتاح این منطقه نظامی دریایی حضور داشت با اشاره به ماموریت منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه گفت که «ماهیت دفاعی و برقراری امنیت در آب‌های محدوده تنگه هرمز و جزایر استراتژیک مورد بحث در خلیج فارس از ماموریت‌های مهم این منطقه می‌باشد و بیشتر استعداد تفنگداران نیروی دریایی سپاه و ناوتیپ‌های مجهز سپاه در این منطقه مستقر خواهند شد.»

روز یکشنبه هم‌چنین اعلام شد که نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران با چهار گردان وابسته به تیپ موشکی «عاصف» یک رزمایش موشکی سه روزه را در منطقه میناب در نزدیکی تنگه هرمز به پایان رسانده‌است.

اختلافات سرزمینی میان ایران و امارات بر سر سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک پس از سفر روز بیست و چهارم فروردین ماه سال جاری محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران، به جزیره ابوموسی تشدید شد و امارات سفر احمدی نژاد به ابوموسی را «نقض آشکار حاکميت» خود دانست.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس همچنین در ۱۲۴امین اجلاس وزیران امور خارجه خود در جده عربستان بار دیگر از ادعای سرزمینی امارات متحده بر سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک حمایت کردند که این واکنش منفی وزارت خارجه ایران را به دنبال داشت.

از سوی دیگر با تهدیدات جمهوری اسلامی نسبت به احتمال بستن تنگه هرمز به روی حمل و نقل نفت، وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، نیز در ماه‌های اخیر اعلام کرده که قصد دارد نیروهای نظامی دریایی و زمینی خود را در خلیج فارس تقویت کند تا در صورت بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران بتواند پاسخ سریعی به این اقدام بدهد.

آمریکا ناوگان پنجم خود را در بحرین که در همسایگی ایران قرار دارد مستقر کرده و رزمایش‌های دریایی مشترکی را نیز با کشورهای منطقه انجام داده‌است.

حسین علایی، نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه و از بنیانگذاران این نیرو چندی پیش گفت که ایران بهتر است به جای تهدید در مورد بستن تنگه هرمز بر باز نگه داشتن آن تاکید کند و هشدار داد که «اقدام برای بستن تنگه هرمز به درگیری نظامی می‌انجامد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG