لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۴

امضای پروتکل همکاری آموزشی توسط نیروهای دریایی ایران و سوریه


ناو ایرانی «خارگ» در راه سوریه.
فرماندهان نیروی دریایی ایران و سوریه جمعه شب در بندر لاذقیه در غرب سوریه پروتکل همکاری دوجانبه امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بر پایه این پروتکل که در اتاق فرماندهی ناو خارگ به امضا رسید قرار شد تا دو طرف از این پس در ارتباط با امور آموزشی و رفت‌وآمدهای متقابل با یکدیگر همکاری کنند.

خبرگزاری ایرنا نیز خبر داد که نیروی دریایی ایران برای ساخت اسکله و تأسیسات بندری در سوریه اعلام آمادگی کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های سوریه از اظهار نظر در مورد موضوعات امنیتی ازجمله مسئله همکاری تازه در زمینه آموزش نظامی با ایران خودداری می‌کنند.

در مراسم امضای این پروتکل، احمد موسوی، سفیر ایران در سوریه، جمهوری اسلامی ایران را «یک قدرت منطقه‌ای» نامید و افزود که «شرایط ایران در دنیا نیز امروز با توجه به تحولات منطقه بسیار مقتدرانه‌است.»

سخنان سفیر ایران در حالی بیان می‌شود که سیلوان شالوم، معاون نخست‌وزیر اسرائیل، در واکنش به خبر ارسال ناو از ایران به سوریه، به خبرنگاران گفت که این حرکت ایران بخشی از کوشش ایران «علیه غرب برای سلطه یافتن و کنترل بر خاورمیانه» است.

وی افزود که ایران می‌خواهد با این کار به جهان عرب نشان دهد «چه کسی رهبر جدید خاورمیانه» است.
تصمیم مصر برای اعطای اجازه به ناوهای ایرانی برای عبور از کانال سوئز از سوی دولت انتقالی این کشور گرفته شده‌است که پس از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر، قدرت را در دست دارد.

ناو گشتی «الوند» و ناو پشتیبانی «خارگ» که روز پنج‌شنبه در بندر لاذقیه سوریه پهلو گرفتند نخستین کشتی‌های جنگی ایران هستند که از زمان انقلاب ۵۷ ایران تاکنون از کانال سوئز عبور کرده و به مدیترانه رسیده‌اند.

تصمیم مصر برای اعطای اجازه به ناوهای ایرانی برای عبور از کانال سوئز از سوی دولت انتقالی این کشور گرفته شده‌است که پس از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر، قدرت را در دست دارد.

ناو خارگ ۲۵۰ نفر خدمه و قابلیت حمل سه بالگرد را دارد و ناو الوند نیز با اژدر و موشک‌های ضدناو مجهز است. هر دو کشتی در دهه ۱۹۷۰ به سفارش حکومت وقت ایران در بریتانیا ساخته شدند.

به هنگام عبور این دو ناو از کانال سوئز، اسرائیل با اعلان آماده‌باش نیروی دریایی خود اعلام کرد که «به هرگونه تحریک» از سوی دو ناو ایرانی «پاسخی فوری» خواهد داد.

فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز سه‌شنبه گفت که ایالات متحده تحرکات دو ناو جنگی ایران در دریای مدیترانه را به دقت زیر نظر دارد.

فیلیپ کرولی در این زمینه افزود: «ما به دقت نظاره خواهیم کرد که این ناو به کجا خواهند رفت و پیامدهایش چه خواهد بود.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا باردیگر تاکید کرد که واشینگتن نگرانی‌هایی در زمینه رفتارهای ایران در منطقه دارد.
XS
SM
MD
LG