لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۰۸

یک کارمند سفارت ایران در یمن توسط مردان مسلح ربوده شد


عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز یک‌شنبه سی‌ام تیر از ربوده شدن یکی از کارمندان بخش اداری سفارت ایران در یمن «توسط گروهی ناشناس» خبر داد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا نام این کارمند سفارت ایران را «نوراحمد نیکبخت» اعلام کرده و گفت که «در حال پیگیری سرنوشت وی هستیم که نتیجه آن اعلام خواهد شد.»

یک مقام مسئول در سفارت ایران در یمن نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این که «از ربایندگان اطلاعی در دست نداریم» از پیگیری این موضوع توسط وزارت خارجه یمن و نیروهای انتظامی و امنیتی این کشور خبر داد و گفت: «یک شاهد عینی این ربایش، پس از این اتفاق سفارت ایران در صنعا را در جریان گذاشت.»

روز یک‌شنبه منابع پلیس یمن به خبرگزاری رویترز گفتند که این شهروند ایرانی در حال عبور در محله دیپلمات‌ها در جنوب صنعا، پایتخت یمن، بود که مردانی مسلح با مسدود کردن راه، او را از خودرویش بیرون کشیده و با خود به محلی نامعلوم برده‌اند.

به نوشته رویترز، هنوز مشخص نیست چه کسانی اقدام به ربودن این کارمند سفارت ایران کرده‌اند.

در یمن ربودن شهروندان خارجی توسط افرادی از طوایف مختلف این کشور امری پرسابقه است و ربایندگان معمولاً با این اقدام‌ها بر دولت برای آزادی بستگان زندانی خود یا بهبود خدمات عمومی فشار می‌آورند.

یک دیپلمات عربستانی نیز از فروردین ۹۱ توسط پیکارجویان اسلام‌گرا در بندر عدن یمن ربوده شده و هنوز در اسارت این گروه مرتبط با القاعده است.

ربوده شدن شهروندان ایرانی در کشورهای عربی سابقه دارد و از جمله در مردادماه سال گذشته ۴۸ نفر از ایرانیان در سوریه به گروگان گرفته شدند و در همان ماه نیز هفت ایرانی که از کارمندان هلال احمر بودند در لیبی ربوده شدند.

۱۲ بهمن‌ماه سال ۹۰ نیز کنسول سفارت جمهوری اسلامی در سوریه از ربوده شدن ۱۱ زائر ایرانی خبر داد. پیش از آن، در تاریخ هفتم بهمن‌ماه آن سال نیز وزارت امور خارجه خبر ربوده شدن ۱۱ زائر دیگر در سوریه را از سوی افراد مسلح اعلام کرده بود.
XS
SM
MD
LG