لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۲۲

تصمیم اسرائیل برای کمک مالی به خانه‌سازی بیشتر در اراضی اشغالی


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل.
با وجود ازسرگیری مذاکرات سیاسی صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، دولت اسرائیل تصمیمات تازه‌ای برای تقویت خانه‌سازی‌ها و گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری گرفته است.

دولت بنیامین نتانیاهو در نشست یک‌شنبه سیزدهم مرداد، فهرست یهودی‌نشین‌هایی را که از تسهیلات مالی گسترده، و از جمله تخفیف‌های مالیاتی، بهره‌مند می‌شوند، افزایش داد.

براساس این تصمیم، ششصد منطقه به عنوان «نواحی برتر جهت دریافت تسهیلات مالی و تخفیف‌های مالیاتی» شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تسهیلات برای تشویق بیشتر اسرائیلی‌ها به انتخاب یهودی‌نشین‌ها به عنوان محل زندگی دائمی و کوچ کردن از شهرها و مناطق درون خط سبز اسرائیل به طرف یهودی‌نشین‌های غیر قانونی درنظر گرفته شده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، تامین تسهیلات جدید از جمله برای یهودی‌نشین‌هایی است که پیشتر وزارت دفاع اسرائیل آنها را غیر قانونی نامیده و قول برچیدن آنها را به آمریکا داده بود.

در زمانی نیز که اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل بود، تلاش‌هایی برای برچیدن برخی از این شهرک‌ها انجام شد اما بی‌نتیجه بود.

گروه چپگرای اسرائیلی «صلح- اکنون» اعلام کرد که تصمیم روز یکشنبه دولت اسرائیل شمار کلی یهودی‌نشین‌هایی را که از امتیازات ویژه برخوردار می‌شوند، از ۸۵ به ۹۱ یهودی‌نشین افزایش داده است.

امکانات جدید برای این شهرک‌ها و ساکنان آنها تنها چند روز پس از برگزاری اولین دور از مذاکرات نمایندگان اسرائیل و آمریکا در واشینگتن در نظرگرفته شده است.

تسیپی لیونی وزیر دادگستری و مذاکره‌کننده ارشد اسرائیل گفته است که دور بعدی از گفت‌وگوهای سیاسی در روزهای آینده در بیت‌المقدس انجام خواهد شد و صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی نیز تایید کرده است که اسرائیل نخستین گروه از زندانیان امنیتی فلسطینی را در روزهای آینده آزاد می‌کند.

دولت اسرائیل هفته گذشته موافقت کرد ۱۰۴ زندانی امنیتی فلسطینی را که اکثر آنها بیش از بیست سال در زندان بوده‌اند، «به خاطر پیشبرد صلح و اعتمادسازی با فلسطینی‌ها»، آزاد کند.

نخستین گروه از میان ۱۰۴ نفری که قول آزادی آنها در روزهای آینده داده شده است، شامل ۲۶ تن هستند که به گفته صائب عریقات بیست و دوم مرداد آزاد می‌شوند.

اما رسانه‌های اسرائیل خبر داده‌اند که نتانیاهو در سایه این موافقت با آزاد کردن این زندانیان، قول خود را به احزاب و جناح‌های راستگرا نیز عملی می‌کند و خانه‌سازی‌های بیشتر و تامین تسهیلات تازه برای یهودی‌نشین‌ها در کرانه باختری را پی‌گیری خواهد کرد.

جامعه جهانی و از جمله آمریکا، این خانه‌سازی‌ها و وجود ده‌ها یهودی‌نشین کوچک و بزرگ در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را محکوم کرده است.

پافشاری دولت راستگرای اسرائیل در تداوم به این خانه‌سازی‌ها، در سال‌های اخیر باعث ترک میز مذاکره از سوی فلسطینی‌ها شد اما هم‌اینک بدون آنکه اسرائیل قولی به قطع این خانه‌سازی‌ها بدهد، مذاکرات صلح هفته گذشته در واشینگتن ازسرگرفته شده‌است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده بود که گفت‌وگوهای جدید آشتی در ۹ ماه به پیمان نهایی صلح بینجامد و برای مسائل حادی که موجب تداوم کشمکش دیرینه اسرائیلی- فلسطینی شده است، راه حل مرضی‌الطرفین بدست آید.

در میان مسائل بنیادین که دو طرف ده‌ها سال است بر سر آن اختلاف دارند؛ مرزهای نهایی، سرنوشت پناهندگان فلسطینی پراکنده در جهان، لزوم برچیدن یهودی‌نشین‌های متعدد در اراضی اشغالی، مسئله آب و تدابیر امنیتی مهم‌ترین مقوله‌ها به‌شمار می‌آیند.

تسهیلات جدید اسرائیل برای یهودی‌نشین‌ها در کرانه باختری در حالی از سوی دولت نتانیاهو تامین می‌شود که محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی هفته گذشته گفت در کشور مستقل فلسطین، هیچ شهروند اسرائیلی، چه نظامی و چه غیر نظامی، نباید باشد.

نتانیاهو نیز در روزهای گذشته گفت «پس از تعیین مرزهای نهایی، یک فلسطینی نباید در کشور یهود زندگی کند».

آخرین آمار نشان می‌دهد که بیش از ۵۶۰ هزار اسرائیلی در یهودی‌نشین‌ها زندگی می‌کنند که اکثریتی از آنان را یهودیان آمریکایی و کشورهایی مانند فرانسه تشکیل می‌دهند که تابعیت زادگاه خود را نیز دارند.
XS
SM
MD
LG