لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۹

سفر غیرمنتظره کری به عراق برای بحث درباره ارسال سلاح ایرانی به سوریه


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یک‌شنبه چهارم فروردین در سفری غیرمنتظره وارد بغداد پایتخت عراق شد تا با مقامات عراقی درباره مسئله «ترانزیت هوایی سلاح از ایران به سوریه از طریق حریم هوایی عراق» گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری پس از همراهی کردن رییس جمهور آمریکا در سفر او به اردن، روز یک‌شنبه از امان به سوی بغداد پرواز کرد.

مقاماتی که آقای کری را در این سفر همراهی می‌کردند به آسوشیتدپرس گفتند که وی قصد دارد از نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق، و دیگر مقامات ارشد عراقی بخواهد تا ترانزیت هوایی سلاح و پرسنل نظامی از سوی ایران به سوریه را «فوراً» متوقف کنند.

بنا بر این گزارش، جان کری قرار است به نوری المالکی، نخست‌وزیر شیعه‌مذهب عراق که روابط نزدیکی با ایران دارد، بگوید که «در صورت متوقف نشدن ترانزیت هوایی یادشده، عراق نمی‌تواند جزئی از مباحثات سیاسی درخصوص آینده سوریه باشد.»

وی هم‌چنین قرار است به مقام‌های عراقی گوشزد کند که ادامه ارسال سلاح به سوریه تنها به وخیم‌ترین شدن اوضاع در این کشور می‌انجامد و این امر «در آینده ثبات عراق را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.»

ایران و عراق هر دو می‌گویند که این پروازها «محموله‌های انساندوستانه» را به سوریه می‌رسانند اما ایالات متحده و دیگران معتقدند که ایران با این هواپیماها برای رژیم بشار اسد در سوریه تسلیحات و افراد مسلح می‌فرستد.

یک مقام ارشد آمریکایی که نامش ذکر نشده روز یک‌شنبه به آسوشیتدپرس گفت که هم‌اینک «به صورت تقریباً هر روزه» پروازهایی از ایران به سوریه می‌رود و این تعداد بالای پروازها، به علاوه تعداد محموله‌های زمینی که ایران از طریق خاک عراق به سوریه می‌فرستد با «این ادعا» که این محموله‌ها تنها حاوی کمک‌های انساندوستانه هستند تطبیق نمی‌کند.

دیدار جان کری از عراق نخستین دیدار یک وزیر خارجه آمریکا از این کشور از سال ۲۰۰۹ به این‌سو است؛ در آن سال هیلاری کلینتون به بغداد سفر کرده‌بود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا، سال گذشته توانست از عراق این تعهد را بگیرد که پروازهای عبوری ایران از حریم هوایی عراق بازرسی شوند، اما از آن تاریخ تنها دو مورد بازرسی از هواپیماهای ایرانی در این مسیر انجام شده‌است.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز نهم آبان سال‌جاری با «کذب» خواندن اتهام ارسال سلاح از ایران به سوریه از مقامات دولت عراق خواست که از بازرسی هواپیماهایی که از ایران به مقصد سوریه می‌روند دست بردارند.
XS
SM
MD
LG