لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۷

جان کری: فرصت مذاکرات هسته‌ای با ایران محدود است


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، می‌گوید نمی‌شود فقط برای این‌که گفت‌وگویی انجام شده باشد گفت‌وگو کرد.
جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز یک‌شنبه ۱۸ فروردین، هشدار داد که فرصت ادامه مذاکرات هسته‌ای با ایران محدود است و افزود که گزینه دست‌یابی به یک راه حل دیپلماتیک برای مناقشه هسته‌ای در دست ایران است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری که در یک نشست خبری در استانبول سخن می‌گفت با اشاره به مذاکرات هسته‌ای با ایران ضمن تاکید بر این‌که «این یک روند بی‌پایان نیست» افزود که «نمی‌شود فقط به خاطر این‌که گفت‌وگویی انجام شده‌باشد گفت‌وگو کرد.»

سخنان آقای کری پس از آن بیان می‌شود که هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای پنج قدرت دائم شورای امنیت و آلمان با ایران برسر پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی که در آلماتی قزاقستان برگزار شد نتیجه‌ای در بر نداشت و تاریخ جدیدی هم برای ادامه مذاکرات اعلام نشد.

جان کری در سخنانش با اشاره به این مذاکرات گفت که «این یک روند پایان‌ناپذیر نیست» ولی با وجود این اظهار داشت: «امیدواریم که [مذاکرات] آلماتی باعث کاهش اختلافات شود.»

وزیر خارجه آمریکا هم‌چنین گفت: با وجود «انتخابات ماه ژوئن ایران که مسائل [حول مذاکرات هسته‌ای] را پیچیده می‌کند»، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، هم‌چنان به تداوم روند دیپلماتیک متعهد است.

جان کری افزود: «قصد ما رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک است اما این گزینه در دست ایرانیان است.»

آقای کری گفت که «دیپلماسی وظیفه‌ای پردردسر است و صبر و حوصله زیادی می‌طلبد.»

روز یک‌شنبه یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود با اشاره به مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت‌های بزرگ به خبرگزاری فرانسه گفت که «میان هر دو طرف بی‌اعتمادی وجود دارد.»

به گفته این مقام آمریکایی، ایرانی‌ها «پیشنهادهای حداقلی می‌دهند ولی توقع اقدام متقابل خیلی بزرگ و کاملاً بی‌تناسب دارند.»

بن‌بست راه‌های دیپلماتیک برای رسیدن به توافق در زمینه مناقشه هسته‌ای ایران در حالی است که اسرائیل هم‌چنان از منتفی دانستن احتمال حمله پیش‌دستانه به تاسیسات هسته‌ای ایران سر باز می‌زند.

در همین رابطه روز یک‌شنبه و به دنبال بی‌ثمر ماندن هشتمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران، «یووال اشتاینیتز»، وزیر اطلاعات و امور راهبردی اسرائیل، از «جامعه بین‌المللی» خواست تا «موضعی قاطع» در برابر ایران پیش بگیرد.

اسرائیل و هم‌پیمانانش به برنامه هسته‌ای ایران به عنوان یک سرپوش احتمالی برای اجرای برنامه‌های نظامی هسته‌ای می‌نگرند اما ایران بر صلح‌آمیز بودن این برنامه پافشاری کرده و نگرانی‌ها در این مورد را بی‌پایه می‌داند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG