لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۳

آیت‌الله خامنه‌ای درباره اختلاس بزرگ: رسانه‌ها قضیه را کش ندهند


آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه در ارتباط با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک های ایران با بیان اینکه رسانه ها «نباید این قضیه را کش دهند» گفت که «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوءاستفاده کنند.»

در پرونده بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ ایران که رقم آن به سه هزار میلیارد تومان می‌رسد هشت بانک بزرگ دولتی و خصوصی به شکل مستقیم و غیر مستقیم درگیر بوده‌اند و بانک صادرات و ملی بیشترین زیان را در این زمینه متحمل شده‌اند.

بر اساس خبر خبرگزاری فارس، که دقایقی پس از انتشار بخش‌هایی از آن از وب‌سایت آن حذف شد، آیت‌الله خامنه‌ای روز دوشنبه در دیدار با کارگزاران و دست‌اندرکاران حج درباره این اختلاس بزرگ گفته است: «نباید این قضیه را کش دهند، بگذارید مسئولان کارشان را دنبال کنند و با دقت کار کنند. مردم هم بدانند این چیزها دنبال می‌شود، دست‌ها قطع می‌شود، مسئولان قوه قضائیه هم خبر رسانی کنند.»

وی در ادامه سخنانش از اینکه «توصیه به مبارزه با فساد اقتصادی که چند سال قبل بیان شد» جدی گرفته نشده است انتقاد کرد. رهبر جمهوری اسلامی اظهار داشت که اگر به آن توصیه عمل می‌شد «این فساد بزرگ بانکی رخ نمی‌داد و اگر مبارزه می‌شد این چند هزار میلیارد سوءاستفاده پیش نمی‌آمد.»

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با بیان اینکه این «فساد اقتصادی باعث از دست رفتن امید خیلی از افراد می‌شود» گفت که «به بدکار و خرابکار و مفسد ترحم نکنید.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران افزوده است : «رسانه ها بیش از این نباید به جنجال و هیاهو درباره این ماجرا ادامه دهند، بلكه باید به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضایا را پیگیری و بررسی كنند.»

وی گفته که «ادامه هیاهو و جنجال» بر سر این پرونده «به صلاح نیست و همه باید مراقب باشند.»

آیت الله خامنه ای به مردم ایران وعده داده است كه «مسوولان، این ماجرا را تا آخر پیگیری خواهند كرد و دست های خائن قطع خواهد شد.»

پرونده «اختلاس سه هزار میلیارد تومانی» که زمزمه‌های آن مردادماه سال جاری به گوش رسید، مربوط به اتهامات فردی به نام «مه‌آفرید امیر خسروی» صاحب مجموعه «گروه امیر منصور آریا» است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این فرد توانسته‌است از طریق روابط خاص خود با بانک صادرات و بانک ملی ایران به گشایش اسناد اعتباری به مبلغ صدها میلیارد تومان اقدام کند، بدون آن که تمام یا دست کم بخش عمده‌ای از وجه این اعتبارنامه‌ها را پرداخته باشد.

در پیوند با این اختلاس، کمیته منتخب دولت مدیر عامل‌های بانک‌ صادرات و سامان، بانک گردشگری و همچنین یک عضو هیئت مدیره بانک ملی را از سمت‌های خود برکنار کرد.

در همین حال روزنامه «گلوب اند میل» کانادا، در گزارشی نوشته‌است، محمود رضا خاوری، مدیر عامل مستعفی بانک ملی، که گفته می‌شود به دلیل بزرگ‌ترین «اختلاس تاریخ بانکداری کشور» از ایران گریخته، هم‌اکنون در خانه‌ای سه میلیون دلاری در تورنتو سکونت دارد.

از پیامدهای اختلاس بزرگ درگیری جناح‌های مخالف و موافق محمود احمدی‌نژاد بر سر این موضوع است. پیش از این، غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور، دولت محمود احمدی‌نژاد را به چالش کشید که چرا تخلف‌های صورت گرفته را به دستگاه قضایی اعلام نکرده بود.

از سوی دیگر محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی‌نژاد، مخالفان دولت را به سیاسی‌کاری متهم کرد و در مقابل از یک رقم «سه هزار میلیارد تومانی» دیگر خبر داد و گفت: «وقتی بخواهیم شفاف‌سازی در اعتباردهی بانک‌ها انجام دهیم، مدیران بانکی مقاومت می‌کنند، چون کارهایشان رو می‌شود.»

به تازگی رسانه‌های ایران سندی را منتشر کردند که در آن اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد، خواستار تسهیل روند واگذاری بخش عمده‌ای از سهام فولاد خوزستان به امیر منصور امیر خسروی، متهم اصلی پرونده اختلاس شده بود.

در واکنش به انتشار این سند، رحیم مشایی با قانونی خواندن اقدام خود اعلام کرد که وی توصیه محمود احمدی‌نژاد را ابلاغ کرده‌است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی، از تشکل‌های عمده اصلاح‌طلب، رقم سه هزار میلیارد تومان اختلاس افشا شده را «تنها رقمی جزئی از تاراج وسیع منافع ملی ایران در نظام اسلامی» خوانده‌است.
XS
SM
MD
LG