لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۹

«ده ها هزار نفر» در مراسم تشییع جنازه رهبر کره شمالی شرکت کردند


خودروی حامل پیکر کیم جونگ-ایل، رهبر پیشین کره شمالی. ۲۸ دسامبر ۲۰۱۱.
مراسم دو روزه تشییع جنازه کیم جونگ-ایل، رهبر درگذشته کره شمالی، بامداد چهارشنبه با حضور «ده ها هزار» نفر در پیونگ‌یانگ، پایتخت این کشور آغاز شد و روز نخست این مراسم با حضور کیم جونگ-اون، فرزند رهبر پیشین و جانشین او برگزار شد.

تلویزیون کره شمالی بامداد دوشنبه ۲۸ آذر، نوزدهم دسامبر، اعلام کرد که کیم جونگ-ایل رهبر این کشور که ۶۹ سال سن داشت به خاطر «فشارهای بزرگ ذهنی و جسمانی» و به علت سکته قلبی درگذشته‌است.

بامداد چهارشنبه یعنی ۱۱ روز پس از درگذشت رهبر این کشور کمونیستی، تصاویر تلویزیونی ارسال شده از کره شمالی شمار زیادی از شهروندان این کشور را در حال برگزاری مراسم سه‌ساعته‌ای از تشییع جنازه و گریستن در هوایی برفی نشان می‌دهد.

در جریان این مراسم جنازه رهبر پیشین این کشور در تابوتی قرار داده شد که بر سقف خودرویی که از مقابل جمعیت حاضر می‌گذشت نصب شده‌بود و خودروی دیگری حامل یک پوستر بزرگ از کیم جونگ-ایل، اتوموبیل حامل جنازه را همراهی می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در این روز در حالی که سرود «بدون تو، وطن وطن نیست» بارها از بلندگوهای شهر پیونگ‌یانگ پخش می‌شد عزاداران این مراسم، فریاد «پدر، پدر» سر داده و می‌گریستند.

کره شمالی خبر داده‌است که هیچ‌یک از نمایندگان دیپلماتیک خارجی به این مراسم دعوت نشده‌اند اما خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از وزارت خارجه چین خبر داد که سفیر چین در پیونگ‌یانگ «بنا به قرار قبلی» در آیین‌های این تشییع جنازه شرکت کرده‌است.روز جمعه گذشته مسئولان سازمان ملل متحد گفتند که به دنبال درخواست هیات کره شمالی، طرح یک دقیقه سکوت در سازمان ملل اجرا شده‌است اما چندین کشور از اجرای آن خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ایالات متحده، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان و بیشتر اعضای اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی بودند که از مشارکت در این برنامه خودداری کردند.

شبکه خبری یورونیوز، روز چهارشنبه خبر داد که مخالفان حکومت کره شمالی که به کره جنوبی پناهنده شده‌اند در این روز و همزمان با مراسم تشییع جنازه کیم جونگ-ایل، در کنار مرز تجمع کرده و ۲۰۰ هزار بادکنک حامل شبنامه‌های اعتراضی به آسمان کره شمالی فرستادند.

بنابر این گزارش، این فعالان سیاسی مبالغی را در این بادکنک‌ها قرار داده‌اند که جمعاً شامل هزار دلار می‌شود و قصد خود از این کار را «تشویق شمالی‌ها برای غالب آمدن بر ترس و خواندن این پیام‌ها» عنوان کرده‌اند.

پارک سانگ-هاک، رهبر گروه معترضان به یورونیوز گفت: «کره‌ای‌های شمال ۶۶ سال است که مانند برده در زیر یوغ کیم ایل‌سونگ و کیم جونگ‌ایل زندگی می‌کنند و چطور می‌توانند زیر یوغ کیم جونگ-اون که کودکی بیش نیست زندگی کنند؟»

خاندان کیم از سال ۱۹۴۸ که کیم ایل سونگ، پدر کیم جونگ ایل با حمایت اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری دموکراتیک خلق کره را پایه‌گذاری کرد تاکنون بر مسند قدرت نشسته‌اند.

کیم جونگ-اون، که به عنوان جانشین برای رهبری کره شمالی انتخاب شده با وجود اینکه سابقه فعالیتی چندانی ندارد، سال گذشته درجه ژنرال چهارستاره دریافت کرد و در حزب حاکم کره شمالی نیز منصب‌های ارشد به او اعطا شده‌است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG