لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۳

مجلس به حمید سجادی برای وزارت ورزش و جوانان رای اعتماد نداد


حمید سجادی، گزینه مورد نظر محمود احمدی‌نژاد برای تصدی‌گری وزارت ورزش و جوانان
حمید سجادی، گزینه مورد نظر محمود احمدی‌نژاد برای تصدی‌گری وزارت ورزش و جوانان
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه با ۱۳۷ رای مخالف، به حمید سجادی، گزینه مورد نظر محمود احمدی‌نژاد برای تصدی‌گری وزارت ورزش و جوانان، رأی اعتماد ندادند.

گزارش خبرگزاری های ایران حاکی است، در جلسه‌ روز سه شنبه مجلس که با حضور ۲۴۷ نماینده برگزار شد، وزیر پیشنهادی برای وزارت ورزش و جوانان تنها توانست ۸۷ رای موافق کسب کند.

در این نشست، ۱۳۷ نماینده رای مخالف داده و ۲۳ نماینده نیز رای ممتنع دادند تا در نهایت حمید سجادی به عنوان وزیر جدید دولت دهم انتخاب نشود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، پیش از آغاز رای‌گیری، به مدت نیم ساعت به مقوله ورزش و جوانان و دفاع از حمید سجادی پرداخت و پس از وی سه نماینده به عنوان مخالف و سه نماینده نیز به عنوان موافق وزیر پیشنهادی سخن گفتند.

رییس جمهور ایران در سخنرانی خود گفت: «اگر کسی از احمدی‌نژاد دلخوری دارد، از مسئله وزیر ورزش جدا کند».

وی افزود: «مگر یک مجلس می‌تواند در طول چهار سال تمام نیازهای تاریخی یک ملت را برآورده کند؟»

آقای احمدی نژاد در ادامه نطق خود اظهار داشت: «ورزش ما در مرحله بسیار حساسی است زیرا ما المپیک را در پیش‌رو داریم و جوانان ما باید در آنجا افتخارآفرین باشند و بنابراین فرصت کمی تا المپیک برای تدارک داریم.»

تاسیس وزارت ورزش و مسئله معرفی وزیر برای آن، در ماه‌های اخیر به یکی از کشمکش های میان قوای مقننه و مجریه در جمهوری اسلامی تبدیل شده و محمود احمدی‌نژاد، هفته گذشته همراه با معرفی حمید سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی خود، نامه‌ای گلایه‌آمیز نیز به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

پس از قرائت نامه رئیس جمهور در مجلس، احمد توکلی نماینده تهران این نامه‌نگاری را «اقدامی غیرمتعارف» نامید و تأکید کرد که «رئیس جمهور شرایطی را بوجود آورده که وزیر معرفی شده از طرف وی برای وزارت ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس رای نیاورد.»

محمود احمدی‌نژاد در نامه خود از پنج مورد «ابهام و اشکال» در زمینه تعداد وزارتخانه‌ها، مرجع مسئول ادغام وزارتخانه‌ها، تاریخ تصویب مصوبات و محل تأمین مالی وزارتخانه جدید یاد کرده‌بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، نامه رئیس جمهور را به توجیهی بر تخلف دولت تشبیه کرد و جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه تأکید کرد که نمایندگان قطعا به گزینه معرفی شده رأی اعتماد نخواهند داد.

مجلس شورای اسلامی در دی‌ماه ۸۹ دولت را موظف کرد که سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان را ادغام کرده و به وزارت ورزش و جوانان تبدیل کند، اما دولت که از مورد مشورت قرار نگرفتن در بررسی این مصوبه گله‌مند بود، همواره نسبت به اجرای این مصوبه بی‌میلی نشان داده‌است.

مجلس می‌گوید که به علت «عدم پاسخ‌گویی سازمان تربیت بدنی به مجلس» و ارتباط کنونی تمامی مسائل حتی کوچک ورزشی کشور با محمود احمدی‌نژاد، ایجاد وزارت ورزش و نظارت مستقیم مجلس بر آن لازم است.

در پی کشمکش‌های دولت و مجلس در بخش ورزش ایران، مجلس از چندی پیش ادامه فعالیت سازمان تربیت بدنی را غیرقانونی اعلام کرده و کلیه قراردادها، توافقات و پرداخت‌هایی که ذیل عنوان سازمان تربیت بدنی انجام می‌شود را بی‌اعتبار دانسته‌‌است.

در این میان، کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران نیز که در اختلافات دولت و مجلس شورای اسلامی گرفتار شده‌ ناچار شد در مورد دریافت نکردن دستمزدهای خود به فدراسیون فوتبال هشدار دهد.
XS
SM
MD
LG