لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۴

ایرانی - آمریکایی محکوم به اعدام موفق به دیدار با مادرش شد


امیر میرزایی حکمتی
یک سخنگوی خانواده امیر میرزایی حکمتی، شهروند ایرانی‌تبار آمریکایی، که در ایران به جرم جاسوسی حکم اعدام دریافت کرده، روز سه‌شنبه از دیدار مادر امیر حکمتی با او خبر داد.

اریک والتز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که بهناز حکمتی موفق شده در سفری به ایران در زندان با فرزند ۲۸ ساله خود دیدار کند و هم‌اینک از این سفر باز گشته‌ است.

به گفته آقای والتز، سفر بهناز حکمتی «به خوبی انجام شده و وی در تعامل با مقام‌های ایرانی به مشکلی بر نخورده‌ است».

حکم اعدام امیر حکمتی از سوی وزارت خارجه ایالات متحده محکوم شده و سازمان عفو بین‌الملل نیز روند دادرسی او را «ناعادلانه» خوانده و گفته ‌است که «برای ما زمان این تصمیم و جوانب سیاسی آن جای سؤال دارد».

مقام‌های ایرانی تاکنون نسبت به تجدیدنظر در پرونده امیر میرزایی حکمتی واکنش مثبتی نشان نداده‌اند، اما اجازه دیدار مادر وی با او در زندان ممکن است نشانه‌ای از تحرکی جدید در این پرونده باشد.

در حالی که خانواده امیر حکمتی می‌گوید که وی برای دیدار با مادربزرگ‌هایش به ایران سفر کرده و اتهاماتی که علیه وی اعلام شده بی‌پایه ‌است، تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ویدئویی از آقای حکمتی پخش کرده که در آن وی گفته بود که در پی نفوذ به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بوده‌ است.

خانواده آقای حکمتی در بیانیه‌ای تصریح کرده‌اند که «ادعاهای مطرح شده علیه امیر واهی است و معتقدیم که اعترافات دروغی او داوطلبانه نبوده و تحت شرایط سخت و اجباری بوده ‌است.»

امیر میرزایی حکمتی متولد سال ۱۹۸۳ در ایالت آریزونای آمریکا و مقیم ایالت میشیگان است و در گذشته در نیروی دریایی ایالات متحده مترجم بوده‌ است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید که مامورانش حکمتی را در پایگاه آمریکایی بگرام در افغانستان شناسایی کرده و او را زیر نظر داشته‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اواخر آذرماه اعلام کردند که وی با «دولت متخاصم آمریکا و سرویس جاسوسی سیا علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» همکاری کرده ‌است و او را بازداشت کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که تابعیت دوم ایرانی‌ها را نمی‌پذیرد. این در حالی است که امیر میرزایی حکمتی در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمده و شهروند این کشور است.
XS
SM
MD
LG