لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۹

نلسون ماندلا در روستای زادگاهش به خاک سپرده شد


پس از گذشت ۱۰ روز از درگذشت نلسون ماندلا، رهبر ضد آپارتاید، مراسم تشییع جنازه او بامداد روز یک‌شنبه ۲۴ آذر در زادگاه او، روستای «کونو»، انجام شد و وی در گورستان خانوادگی به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این مراسم که از ساعت هفت بامداد آغاز شده‌بود ۴۵۰۰ مهمان حضور داشتند که از آن‌جمله دزموند توتو، اسقف اعظم اهل آفریقای جنوبی است که از همرزمان ماندلا در مبارزه با آپارتاید بود.

پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا، جسی جکسون، کشیش و فعال سیاسی اهل آمریکا، و اوپرا وینفری، مجری معروف برنامه‌های تلویزیونی آمریکا، از دیگر مهمانان مراسم تشییع جنازه ماندلا هستند.

دهکده «کونو» در ۷۰۰ کیلومتری جنوب ژوهانسبورگ مکانی است که نلسون ماندلا در دهه بیست میلادی دوران جوانی خود را در آن گذراند.

تابوت نلسون ماندلا
تابوت نلسون ماندلا
نلسون ماندلا در مسیر مبارزه با تبعیض نژادی در کشورش ۲۷ سال را در زندان به‌سر برد اما پس از آزادی از زندان با تأکیدی مستمر بر گذشت و بخشش و آشتی ملی توانست زمینه ایجاد یک دموکراسی چندنژادی را در آفریقای جنوبی فراهم آورد.

نلسون ماندلا که برای یک دوره‌ نیز ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی را برعهده داشت و جایزه صلح نوبل نیز به او اعطا شده است، روز پنجم دسامبر، بر اثر عارضه ریوی و در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

آیین‌های خاک‌سپاری نلسون ماندلا به صورت ترکیبی از مراسم نظامی و سنت‌های قبایلی منطقه کونو اجرا شد؛ افتتاحیه این مراسم با انتقال پیکر نلسون ماندلا از شهر پرتوریا به کونو و اجرای مراسم احترام با شلیک ۲۱ توپ همراه بود.

پس از آن، تابوت حامل نلسون ماندلا با همراهی یک گروه نظامی به درون چادری که به این منظور برپا شده بود راهنمایی شد که در آن ۹۵ شمع به نشانه ۹۵ سال زندگی ماندلا روشن است.

سخنرانی مقامات در کنار این تابوت که بر روی پوستی از گاوهای محلی قرار داده شده به صورت زنده در سراسر جهان پخش شد.

روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر، نیز مراسم یادبودی برای نلسون ماندلا برگزار شد که ۹۱ تن از روسای جمهوری و نخست‌وزیران کشورهای مختلف جهان و ده‌ها هزار تن از اهالی آفریقای جنوبی در آن شرکت کردند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG