لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۳

بان گی‌ مون: گزارش‌هایی از ۳۰۰ اعدام مخفی در مشهد داریم


بان گی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد
بان گی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، برای چهارمین سال پیاپی قویاً از کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و در گزارش سالانه جدید خود نوشته ‌است که نقض حقوق بشر در ایران طی ۱۲ ماه گذشته «ادامه یافته و تشدید شده ‌است».

این گزارش در بخش مربوط به به مسئله اعدام‌ها در ایران می‌نویسد: «بنا به گفته عفو بین‌الملل علاوه بر ۲۵۲ اعدامی که در سال ۲۰۱۰ رسماً اعلام شده، گزارش‌هایی در مورد بیش از ۳۰۰ اعدام مخفی دیگر که گفته می‌شود در زندان وکیل‌آباد مشهد به اجرا درآمده در دست است.»

در گزارش سالانه جدید آقای بان که پانزدهم سپتامبر تهیه شده، ولی روز پنج‌شنبه، سیزدهم اکتبر، منتشر شده هم‌چنین آمده‌ است که «بنا بر منابع رسمی، در حدود ۱۴۰ اعدام از یکم ژانویه تا بیستم ژوئن ۲۰۱۱ به اجرا در آمده، ولی برخی منابع سخن از ۱۸۵ مورد اعدام می‌کنند.»

این گزارش می‌افزاید که حکومت ایران سرکوب‌ها علیه مدافعان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و روزنامه‌نگاران را افزایش داده ‌است.

در این گزارش که سومین سال است دبیرکل سازمان ملل آن را به درخواست کشورهای عضو مجمع عمومی این سازمان تهیه می‌کند، نسبت به تحولات اخیر حقوق بشر در ایران ابراز «نگرانی عمیق» شده ‌است.

در گزارش بان گی‌ مون هم‌چنین به‌ویژه نسبت به «افزایش قابل توجه» در استفاده جمهوری اسلامی از حکم اعدام، همراه با افزایش «محاکمه‌های ناعادلانه، قطع عضو، و استفاده از شکنجه، دستگیری و بازداشت‌های خودسرانه» ابراز نگرانی عمیق شده ‌است.

آقای بان در گزارش تازه خود بار دیگر از دولت ایران خواسته ‌است تا حقوق تمامی شهروندان ایرانی را رعایت کند، ولی خصوصاً بر «نقش مهم و سازنده‌ای که فعالان و وکلای حقوق بشری در دفاع از حقوق انسانی ایفا می‌کنند» تأکید کرده و از ایران خواسته است تا «آزادی بیان و آزادی تجمع را به طور کامل تضمین کند و فضای بازتری را برای فعالیت مستقل این افراد فراهم کند».

در بخش‌های دیگر این گزارش سالانه به مسائل سنگسار، محدودیت‌های اعمال‌شده در مورد حقوق اقلیت‌ها به خصوص جامعه بهاییان، و بازداشت سینماگران و دیگر موارد اشاره شده‌ است.

دبیرکل سازمان ملل متحد به درخواست مجمع عمومی این سازمان، سالانه برای سه کشور ایران، کره شمالی و برمه گزارش وضعیت حقوق بشر تهیه می‌کند.

در همین حال گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران، قرار است چهارشنبه، ۲۷ مهر منتشر شود.
XS
SM
MD
LG