لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۰۸
بنا بر گزارش‌ها، یک شرکت دولتی چین در حال مذاکره برای انعقاد یک قرارداد جدید خرید نفت خام از ایران است که در صورت انعقاد، باعث افزایش شدید سطح صادرات نفت ایران به چین می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این امر نارضایتی احتمالی واشینگتن را دربر خواهد داشت.

در صورت بسته شدن این قرارداد جدید که برای سال آینده برنامه‌ریزی شده، واردات نفت چین از ایران به سطحی می‌رسد که از زمان اعمال تحریم‌های غرب علیه ایران سابقه نداشته‌ است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «منابع صنعتی» می‌گویند که شرکت تجاری دولتی «ژوهای ژِنرونگ» که در سال ۲۰۱۲ به خاطر ارسال بنزین به ایران با تحریم‌های آمریکا علیه خود روبه‌رو شد هم‌اینک برای انعقاد قراردادی جدید مربوط به محصولات میعانی، در حال گفت‌وگو با شرکت ملی نفت ایران است.

رویترز روز سه‌شنبه، دهم دی، خبر داد که یک شرکت تجاری که دفتری در غرب دارد و با چین دادوستد می‌کند این‌گونه اظهار نظر کرده‌ است که «اگر طرف چینی وارداتش از ایران را افزایش دهد احتمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه خود را هم افزایش داده‌ است».

در همین حال یک تاجر سابق مرتبط با ژنرونگ به رویترز گفته‌ است که از آنجا که این شرکت دولتی چینی «هیچ‌ گونه سرمایه‌گذاری در ایالات متحده ندارد» از این‌ که سرمایه‌هایش در آمریکا هدف تحریم قرار بگیرد هم نگران نیست.

به نوشته رویترز، سخنگوی شرکت ژنرونگ از اظهار نظر درباره مذاکرات خرید نفت از ایران و احتمال مواجهه با تحریم‌های بیشتر از سوی آمریکا خودداری کرده‌ است.

جمع واردات نفتی چین از ایران در حدود ۵۳۰ هزار بشکه در روز بود که این میزان به خاطر تحریم‌های غرب با کاهش روبه‌رو شده و در یازده ماه نخست سال جاری پایین‌تر از ۴۲۰ هزار در روز قرار داشته‌ است.

در همین حال رویترز می‌نویسد که جز این قرارداد احتمالی جدید، چین که بزرگ‌ترین طرف تجاری و مصرف‌کننده نفت ایران است قصد دارد حجم واردات نفتی خود از ایران را بار دیگر به سطح حدود ۵۰۵ هزار بشکه در روز برساند.

چین پس از وضع قوانین تحریمی غرب علیه جمهوری اسلامی واردات نفتی خود از ایران را کاهش داد و این امر باعث شد تا آمریکا معافیت‌هایی را برای شرکت‌های دولتی چین در این رابطه قائل شود.

هدف از تحریم‌های غرب واداشتن جمهوری اسلامی برای رفع نگرانی از برنامه هسته‌ای خود است؛ مقامات ایرانی این نگرانی‌ها را بی‌پایه دانسته‌اند، اما هم‌اینک در حال مذاکره برای یافتن راه حلی جهت حل این مناقشه هستند.

خبرگزاری رویترز روز هشتم آذر در گزارش خود از صادرات نفت ایران نوشت که مهم‌ترین شرکای آسیایی جمهوری اسلامی خرید نفت از آن را در سال جاری میلادی تا ۱۵ درصد کاهش داده‌اند.

رویترز اما تاکید می‌کند که احتمال دارد در پی توافق هسته‌ای اخیر میان تهران و شش قدرت جهانی، بار دیگر آسیایی‌ها واردات نفت از ایران را افزایش دهند، به‌ طوری که هند از هم‌اکنون اعلام کرده این کشور می‌تواند خرید بیشتر نفت خام ایران را آغاز کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG