لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۳
قیمت فروش مسکن در تهران که طی چند ماه از سال ۹۱ با ثبات نسبی روبرو بود از بهمن‌ماه گذشته با جهش روبه‌رو شده و در برخی مناطق تهران حتی تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

مرکز آمار ایران هم از افزایش نزدیک به ۸۲ درصدی قیمت زمین کلنگی در تهران و افزایش ۳۳٫۵ درصدی متوسط اجاره‌ها در این شهر خبر می‌دهد.

به گزارش روز یک‌شنبه، ۲۵ فروردین خبرگزاری مهر، ابوالفضل صومعلو، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است که بالاترین قیمت مسکن در شهر تهران در منطقه یک و با رقم میانگین متری ۷ میلیون تومان بوده است که در برخی از مناطق مانند منطقه ۴ به طور میانگین تا متری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم افزایش یافته است.

وی در ادامه گفت: «میانگین ۱۱ ماه این منطقه نشان می‌دهد که در ابتدای سال قیمت هر متر مربع در این منطقه ۲٫۵ میلیون تومان بوده که الان به ۳٫۷ میلیون تومان رسیده است که افزایش حدود ۳۰ درصدی را دراین منطقه نشان می‌دهد.»

ابوالفضل صومعلو هم‌چنین خبر داد که «تمام قیمت‌های مناطق ۲۲ گانه از فروردین تا بهمن ماه را ثبت کرده‌ایم که بر این اساس پایین ترین قیمت‌ها در مناطق ۱۸، ۱۹ و ۲۰ تهران با میانگین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.»

معاون وزیر راه و شهرسازی علت این جهش در قیمت مسکن را رشد غیر متعارف قیمت سکه و ارز، و تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران دانست و در عین حال افزود که اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نیز قیمت مصالح ساختمانی را که اغلب انرژی‌بر هستند افزایش داده‌ است.

وی با این حال گفت: «بیش از ۳۰۰ هزار واحد خانه خالی در تهران وجود دارد؛ بنابراین باعث تعجب است که چطور مسکن خارج از عرف بالا می‌رود و مردم چرا برای خرید خانه عجله می‌کنند.»

دی‌ماه گذشته محمد فیروزی، عضو کمیسیون عمران مجلس، هشدار داده بود که احتمال افزایش قیمت خرید و فروش و اجاره‌بهای مسکن تا پایان سال ۹۱ وجود دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تورم در بازار مسکن ایران بیش از نرخ تورم کلی است، «فقدان برنامه‌ریزی» را موجب رشد نقدینگی در بازار مسکن و بروز تورم بیشتر در آن بر شمرد.

پیش از وی، احمد توکلی، از اصولگرایان منتقد دولت و از چهره‌های اقتصادی مجلس، برنامه‌های دولت محمود احمدی‌نژاد برای مسکن را از جمله دلایل ایجاد التهاب در بازار مسکن دانست و مهرماه گذشته در این زمینه گفت: «برای ساخت مسکن‌های مهر ۳۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اضافه برداشت شده است و نقدینگی آن در جامعه در بخش بازار سکه و ارز نشان داد.»

افزایش قیمت زمین و اجاره‌ها

در همین حال روز شنبه گزارش تازه‌ای از مرکز آمار ایران در خبرگزاری مهر منتشر شد که حکایت از افزایش زیاد قیمت زمین در تهران دارد.

این گزارش می‌نویسد که قیمت فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در تهران در پاییز ۹۱ نسبت به فصل قبل ۷۰ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۱٫۹ درصد افزایش داشته است.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: «متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در تهران در پاییز ۹۱ نسبت به پاییز ۹۰ از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۳۹ هزار و ۴۳۴ ریال بوده که نسبت به فصل قبل ۷۰ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۱٫۹ درصد افزایش داشته است.»

همچنین متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۳۲ هزار و ۸۲۰ ریال بوده که نسبت به فصل قبل ۱۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۲٫۸ درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش، متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران بیش از ۱۵۸ هزار ریال بوده که نسبت به فصل قبل ۵٫۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۳٫۵ درصد افزایش داشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG