لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۱۲

جهش ۱٫۵ برابری قیمت مواد غذایی در ایران در یک سال


علی‌محمد احمدی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، خبر داد که بر پایه گزارش ارسالی مرکز آمار به این کمیسیون، در تیرماه سال‌جاری شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها در ایران نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این عضو کمیسیون مجلس به نقل از مرکز آمار گفت که میانگین نرخ تورم دوازده ماهه این گروه نیز ۳۵٫۴ درصد است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، وی با اظهار این که بیشترین افزایش قیمت در این مدت مربوط به نان، شیر، پنیر، و تخم مرغ است «اجرای نادرست» قانون هدفمندی یارانه‌ها را دلیل اصلی این میزان تورم در ایران دانست.

در همین حال به گزارش خبرگزاری مهر پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به تیرماه ۱۳۹۱ نسبت به دوازده ماه منتهی به تیرماه ۱۳۹۰ معادل ۲۲٫۹ درصد بوده‌ است.

عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران، روز دوم مرداد در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا که نرخ تورم در ایران در حال حاضر چه قدر است، اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته‌ بود: «الان نرخ رسمی تورم همان است که بانک مرکزی اعلام کرده و آخرین آن ۲۱ درصد بوده‌ است».

تفاوت این عدد، یعنی نرخ کلی تورم، با نرخ تورم در گروه مواد خوراکی گویای شدیدتر بودن افزایش قیمت‌ها در بخش مواد غذایی است.

به گفته علی‌محمد احمدی، بر اساس گزارش مرکز آمار همچنین شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات در تیرماه ۹۱ به میزان ۲٫۵ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: «بیشترین سهم از این افزایش به ترتیب به مسکن و آب و برق و گاز و سایر سوخت‌ها با ۴۷٫۷ درصد، بهداشت و درمان با ۱۴٫۵ درصد و کالاها و خدمات متفرقه با ۱۴٫۳ درصد متعلق است.»

علی‌محمد احمدی نرخ تورم در دو بخش مواد غذایی و مسکن را غیرطبیعی خواند و افزود که «اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها به درستی اجرا می‌شد، شاهد چنین افزایش قیمت‌هایی نبودیم».

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، دو هفته پیش در توجیه وضعیت گرانی در کشور گفت: «من می‌گویم این اوضاع به خاطر طراحی دشمن و طراحی برخی داخلی‌هاست» و افزود که «درباره گرانی‌ها حرف‌هایی هست که نمی‌توانم بزنم».

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG