لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۱۰

«افزایش» ارسال جنگ‌افزار روسی به سوریه


هواپیماهای آنتونوف روسی که حمل و نقل جنگ‌افزار به سوریه را برعهده دارند.
در حالی که گزارش‌ها از تضعیف مخالفان رژیم بشار اسد به دلیل درگیری‌های داخلی حکایت دارد روز جمعه ۲۷ دی خبر رسید که روسیه طی هفته‌های اخیر ارسال تجهیزات نظامی خود به سوریه را «افزایش داده‌ است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، اخیراً «ده‌ها هواپیمای آنتونوف ۱۲۴اس روسی سرگرم حمل و نقل خودروهای زرهی، تجهیزات تجسس، رادار، سامانه‌های جنگ الکترونیکی، لوازم یدکی بالگرد، و سلاح‌های مختلف ازجمله بمب‌های هدایت‌شونده برای هواپیماهای ارتش سوریه» بوده‌اند.

یک «مقام امنیتی خاورمیانه‌ای» با ذکر این مطلب به رویترز افزوده‌ است که «مشاوران و کارشناسان اطلاعاتی روس نیز شبانه‌روزی با پهپادهای تجسسی خود به ارتش سوریه کمک می‌کنند تا با ردیابی موقعیت شورشیان و تجزیه و تحلیل توان آنها اقدام به حمله هوایی علیه شورشیان کرده و آنها را هدف گلوله‌باران‌های دقیق قرار دهند.»

چندین منبع مختلف به رویترز گفته‌اند که نیروهای بشار اسد از ماه دسامبر سال گذشته محموله‌هایی از جنگ‌افزار، شامل پهپادهای جاسوسی، از روسیه یا از طریق هم‌پیمانان روسیه دریافت کرده‌اند.

بنا به گزارش رویترز، بخشی از جنگ‌افزارهای روسی که به سوریه تحویل داده می‌شود از انبارهای کارخانجاتی در بلغارستان، رومانی، و اوکراین تأمین می‌شود که مربوط به همکاری‌های زمان شوروی میان این کشورهاست.

رویترز درباره ارسال این تسلیحات به سوریه با یاچسلاو داویدنکو، سخنگوی «روسوبورون‌اکسپورت»، نهاد انحصاری دولتی روسیه برای صادرات جنگ‌افزار تماس گرفته، اما وی گفته‌ است که نمی‌تواند در این خصوص اظهار نظر بکند.

مقام‌های سوری نیز در این ارتباط برای تماس در دسترس نبوده‌اند.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا گفته‌ است که مسئله افزایش تحویل سلاح روسی به سوریه هنوز به طور مستقل تأیید نشده، اما این مسئله «اگر واقعیت داشته باشد مایه نگرانی خواهد بود».

درگیری‌ها در سوریه از حدود سه سال پیش آغاز شده و تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار نفر تلفات جانی داده‌ است. در این درگیری‌ها جناح دولت بشار اسد از حمایت روسیه، چین، و ایران برخوردار است و نیروهای مخالف او را عربستان، قطر و در مقاطعی، ایالات متحده، پشتیبانی کرده‌اند.

پیش از این، وائل الحلقی، نخست‌‌ وزیر سوریه، روز دهم دی‌ماه گفت که رژیم بشار اسد در سایه حمایت‌های روسیه، ایران، چین، و دیگر متحدانش به سمت «پیروزی‌های دیپلماتیک بزرگ» حرکت می‌کند؛ نخست‌وزیر سوریه همچنین افزود که در صحنه نبرد نیز رژیم سوریه «یک پیروزی تاریخی» را پیش‌بینی می‌کند.

خبر «تقویت» جبهه دولت سوریه در حالی منتشر می‌شود که گروه‌های مخالف رژیم سوریه در میان خود دچار درگیری شده‌اند؛ اعضای این گروه‌ها روز جمعه، ۲۷ دی‌ماه، در استانبول گرد هم آمدند تا در مورد حضور خود در نشست صلح سوریه که قرار است هفته آینده در سوئیس برگزار شود تصمیم بگیرند.

کشورهای مختلف و نیز دولت ایالات متحده ائتلاف مخالفان را تشویق کرده‌اند تا در این کنفرانس بین‌المللی که به نشست «ژنو ۲» موسوم است شرکت کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG