لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۱

درخواست ائتلاف سکولار سوریه از جامعه جهانی


یکی از راهپیمایی‌های اعتراضی در درعا، سوریه.
معترضان به حکومت بشار اسد در سوریه از کشته شدن ۵ تن در استان حُمص طی روز دوشنبه و تجمع نیروهای دولتی در استان دَرعا برای سرکوب اعتراضات سخن می‌گویند. در همین روز اپوزیسیون سکولار سوریه از جامعه جهانی خواست تا برای حفاظت از غیرنظامیان سوری در برابر دولت بشار اسد قطعنامه‌ای صادر کند.

در همین حال سازمان ملل متحد گزارش می‌دهد که بیش از ۳۵۰۰ سوری که در پی سرکوب‌های دولتی از این کشور گریخته‌اند در دفتر سازمان ملل در لبنان اعلام پناهندگی کرده‌اند و تنها در دو هفته اخیر ۶۰۰ پناهنده جدید سوری به این دفتر رجوع کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فعالان حقوق بشر می‌گویند که نیروهای انتظامی سوریه، روز دوشنبه در حمص واقع در مرکز سوریه یک زن و سه مرد نوجوان را کشته و ۲۰ تن دیگر را زخمی کرده‌اند و در این درگیری‌ها یک سرباز نیز جان خود را از دست داده‌است.

از سوی دیگر از استان درعا در جنوب سوریه خبر می‌رسد که در پی ادامه اعتراض‌ها در این منطقه، نیروهای انتظامی دولت بشار اسد «با ۳۰ اتوبوس» وارد برخی روستاهای درعا شده و «۴۵ نفر را بازداشت کرده‌اند.»

روز دوشنبه ده‌ها حزب و شخصیت سیاسی سوری که نمایندگی اپوزیسیون غیراسلام‌گرای این کشور را برعهده دارند در بیانیه مشترکی از جامعه بین‌الملل خواستند تا «در سازمان ملل قطعنامه‌ای به منظور حفاظت از شهروندان غیرنظامی سوری صادر کنند.»

این احزاب و شخصیت‌ها که گروه‌های مختلف کرد، عرب، مسیحی و مسلمان سوری را نمایندگی می‌کنند ائتلافی به نام «ائتلاف نیروهای سکولار و دموکراتیک» تشکیل داده و در پاریس تشکیل جلسه داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این ائتلاف در بیانیه تازه خود قصد داشته تا خواستار دخالت مستقیم جامعه جهانی در سوریه شود اما به خاطر هراس از واکنش خشونت‌بار دولت اسد علیه اقلیت‌های مرتبط با این ائتلاف به درخواست صدور قطعنامه سازمان ملل بسنده کرده‌است.

در این میان خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه هم‌چنین خبر داد که آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه، در این روز رژیم سوریه را به «جنایت علیه بشریت» متهم کرد و آنچه که موضع‌گیری نکردن شورای امنیت سازمان ملل در قبال ناآرامی‌های سوریه نامید را «ناپذیرفتنی» دانست.

پیش از این، روز شنبه، نزدیک به ۳۰۰ تن از شخصیت‌های معترض موفق شدند در مزرعه‌ای در حومه دمشق کنفرانسی برگزار کنند که طی آن برای تشکیل شورایی ملی که در برگیرنده تمام طیف‌های معترض باشد، دعوت به عمل آمد.

همزمان با تحولات سیاسی، شنبه تظاهرات خیابانی نیز در شهرهای مختلف سوریه ادامه یافت و هزاران نفر در شهرهای مختلف برای تشییع جنازه برخی از کشته شدگان جمعه به خیابان‌ها آمدند. دست کم ۴۷ نفر روز جمعه به دست نیروهای امنیتی و ارتش در شهرهای مختلف، کشته شدند. تشییع جنازه‌های شنبه نیز با سرکوب نیروهای امنیتی روبرو شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG