لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۱

افزایش تحریم‌های مالی و صادراتی سوئیس علیه ایران


دولت سوئیس روز چهارشنبه از افزایش تحریم‌هایش علیه جمهوری اسلامی ایران برای یک‌دست شدن این تحریم‌ها با تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا علیه ایران اعمال کرده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقررات جدید قرار است باعث شود تا ایران دیگر نتواند از سوئیس به عنوان راهی برای دستیابی به کالاهایی استفاده کند که امکان دسترسی به آنها برایش در دیگر کشورها وجود ندارد.

وزیر اقتصاد سوئیس در بیانیه‌ای که به این منظور منتشر کرده‌است اعلام کرد: «شورای فدرال تصمیم گرفت تا سطح تحریم‌ها علیه ایران را به سطحی که شرکای اصلی سوئیس اعمال می‌کنند ارتقا دهد.»

دولت سوئیس در این بیانیه اعلام کرد مقررات جدید تحریم‌های مضاعف علیه ایران را از روز پنج‌شنبه، بیستم ژانویه، به اجرا می‌گذارد.

به نوشته این بیانیه، شرکت‌های سوئیسی از این پس اجازه فروش یا تحویل کالاهایی به ایران که ممکن است کاربرد نظامی نیز داشته‌باشند را ندارند. برپایه مقررات جدید، ممنوعیت صادرات مواد سنگین نظامی که تاکنون در سوئیس برای ایران اعمال می‌شده از این پس شامل تمامی انواع کالاهای نظامی خواهد شد.

بیانیه دولت سوئیس می‌افزاید که صادرات محصولات مختلفی که می‌تواند در صنعت نفت و گاز ایران یا تأمین مالی این بخش استفاده شود نیز از این پس ممنوع است.

سوئیس خدمات مالی خود به جمهوری اسلامی ایران را نیز محدود می‌کند.

حجم مبادلات صادراتی سوئیس به ایران در سال ۲۰۱۰، سال گذشته میلادی، بالغ بر حدود ۷۳۰ میلیون دلار برآورد شده ‌است.

دولت سوئیس، مردادماه امسال اعلام کرد در راستای اجرای تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، یک میلیون و چهارصد هزار دلار از حساب‌های شهروندان ایران را مسدود کرده‌است.

روز چهارشنبه هم‌چنین هنگ‌کنگ اعلام کرد که در تلاش است تا در همراهی با تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران تحریم‌های جدیدی را به تصویب برساند.

در همین روز هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا از اقدامات کشورش برای افزودن بر فشارها بر شرکت‌های چینی برای اجرای تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.

هیلاری کلینتون، روز بیستم دی‌ماه در جریان سفر تازه خود به خلیج فارس گفت که تحریم‌هایی که علیه ایران و برای توقف برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی وضع شده، جواب داده و روند این برنامه را کند کرده‌است.
XS
SM
MD
LG