لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۰۴

پیشروی یک کرم توئیتری جدید به نام «جاسوس مشخصات»


پیام کرم توئیتری «Profile Spy» (جاسوس مشخصات شخصی)
یک کرم جدید توئیتری که به کاربران وعده می‌دهد اطلاعاتی راجع به بازدیدکنندگان صفحه آنها عرضه می‌کند به سرعت در حال گسترش در فضای اینترنت است.

این کرم، به طور خودکار، لینکی را به شما توئیت می‌زند که در صورت کلیک بر روی آن، شما به یک نرم‌افزار جعلی توئیتری به نام «Profile Spy» (جاسوس مشخصات شخصی) هدایت می‌شوید. در کنار این لینک هم نوشته شده‌است: «چه جالب! الان می‌توانید با استفاده از جاسوس مشخصات شخصی ببینید چه افرادی به توئیتر شما سر زده‌اند.»

به نوشته روزنامه «هافینگتن پست»، اگر کاربر بر روی این لینک کلیک کرده و نرم‌افزار تقلبی را تأیید کند، دو توئیت خودکار به حسابی که آلوده شده ارسال می‌شود.

توئیت اول، پیامی می‌فرستد مبنی بر اینکه تاکنون چند نفر از صفحه شما بازدید کرده‌اند. پیام‌هایی که فرستاده می‌شود از این دست‌اند: «امروز ۵۳ نفر به پروفایل من سر زده‌اند.» توئیت دوم هم لینکی به «Profile Spy» می‌فرستد.

به هیچ وجه راهی برای دیدن اینکه چه کسانی پست‌های توئیتری شما را می‌خوانند وجود ندارد ...

گروه امنیت «سوفوس»
گراهام کلولی، از گروه امنیت نرم‌افزاری «سوفوس» در این باره می‌گوید: «به هیچ وجه راهی برای دیدن اینکه چه کسانی پست‌های توئیتری شما را می‌خوانند وجود ندارد، با این حال هزاران هزار کاربر توئیتر هم‌چنان بر روی این لینک جعلی کلیک می‌کنند و به "جاسوس مشخصات" اجازه می‌دهند تا از حساب آنها پیام بفرستد.»

وی می‌افزاید: «سوءاستفاده‌گرانی که این نرم‌افزار را ترتیب داده‌اند در مرحله آخر بین شما و آماری که دوست دارید از بازدیدکنندگان صفحه خود ببیند یک پرسشنامه قرار می‌دهند که برای دیدن آمار ادعایی باید آن را پر کنید. کلیک کردن این پرسشنامه و پر کردن آن همان راهی است که این سوءاستفاده‌گران از طریق آن پول درمی‌آورند.»

با اینکه هم‌اینک نهادهای ناظر بر اینترنت، به جامعه توئیتری در مورد این کرم هشدارهای مختلفی داده‌اند اما آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد که این کرم نرم‌افزاری در حال حاضر هم‌چنان با سرعت زیادی در حال پیشروی است.

افرادی که حسابشان به این نرم‌افزار آلوده شده می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت توئیتر و سر زدن به قسمت «تنظیم‌ها/ارتباط‌ها» (Settings/Connections) اجازه‌هایی که به این کرم نرم‌افزاری داده شده را باطل کنند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG