لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۲۲

«آغاز عملیات» ارتش اوکراین علیه شبه‌نظامیان در شرق این کشور


از سربازان اوکراینی.
وزیر کشور اوکراین اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور یک «عملیات ضدتروریستی» را در شهر اسلاویانسک واقع در شرق این کشور آغاز کرده‌اند تا ساختمان‌های دولتی را در این شهر از شورشیان هوادار روسیه بازپس بگیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «آرسن آواکف» روز یک‌شنبه ۲۴ فروردین با اعلام این خبر گفت که «یگان‌هایی از سراسر تشکل نظامی کشور در این عملیات شرکت دارند» و قصد آنها بازپس‌گیری ساختمان‌های پلیس و سرویس‌های امنیتی است.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، وزیر کشور اوکراین در پیامی در صفحه فیس‌بوک خود از ساکنان شهر اسلاویانسک خواسته تا در منازل خود بمانند «و به پنجره‌ها نیز نزدیک نشوند.»

این خبرگزاری هم‌چنین گزارش می‌دهد که هم‌اینک دو هلی‌کوپتر جنگی بر فراز شهر اسلاویانسک در حال گشت‌زنی هستند.
یکی از شبه‌نظامیان که به ساختمان پلیس در اسلوویانسک حمله کرده‌اند. ۱۲ آوریل ۲۰۱۴.
یکی از شبه‌نظامیان که به ساختمان پلیس در اسلوویانسک حمله کرده‌اند. ۱۲ آوریل ۲۰۱۴.
روز شنبه شبه‌نظامیان جدایی‌طلب یک رشته از حملات را به پاسگاه‌های پلیس و ساختمان‌های دولتی در چند نقطه در شرق اوکراین انجام دادند.

از جمله در این روز دست کم ۲۰ مرد مسلح پاسگاه پلیس در شهر اسلاویانسک واقع در ۱۵۰ کیلومتری مرز روسیه را به تصرف خود در آورده و پس از تصرف انبار اسلحه، پرچم روسیه را برفراز این ساختمان به اهتزاز درآوردند.

«آرسن آواکف» روز شنبه در واکنش به این تحولات، این حملات سازمان‌دهی‌شده را «نمایشی از ستیزه‌جویی روسیه» نامید.

مسکو روز شنبه به کی‌یف هشدار داد تا علیه شبه‌نظامیان در شرق اوکراین که خواستار خودمختاری یا پیوستن به روسیه هستند از نیروی نظامی استفاده نکند.

روسیه هم‌اینک تا ۴۰ هزار نیروی نظامی در مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده‌است؛ این اقدام روسیه پس از آن آغاز شد که از فوریه گذشته در کی‌یف دولتی هوادار غرب بر سر کار آمد.

شورای امنیت اوکراین شامگاه شنبه جلسه‌ای سه ساعته را برای بررسی بحران شرق این کشور برگزار کرد اما به گزارش خبرگزاری فرانسه تصمیمات این جلسه هنوز اعلام نشده‌است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه در گفت‌وگویی تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت چنانچه مسکو نتواند از تنش‌ها با اوکراین کاسته و نیروهایش را از مرزها عقب براند، «پیامدهای بیشتری» در انتظارش خواهد بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG