لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۵۵

وزارت کشور اوکراين از درگيری در شرق اين کشور خبر داد


آرسن آواکف، کفيل وزير کشور اوکراين روز شنبه ۱۲ آوریل از تيراندازی پليس به سوی کسانی که قصد تصرف ساختمان دولتی در «کراماتورسک» در منطقه «دونتسک» در شرق اين کشورداشتند، خبر داده است.

آرسن آواکف گفته است،‌ در گيری زمانی آغاز شد که شماری تلاش داشتند يک ساختمان دولتی را تصرف کنند.

این درحالی است که پیشتر افراد مسلح طرفدار روسيه روز شنبه در دو شهر در شرق اوکراین پاسگاههای پليس را تصرف کرده و پرچم روسيه را بر فراز آن به اهتزاز در آورده اند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، دست کم ۲۰ مرد مسلح پاسگاه پليس در شهر اسلوويانسک واقع در ۱۵۰ کيلومتری مرز روسيه را به تصرف خود در آورده اند.

مقام های اوکراينی می گويند، اين افراد مسلح با تصرف انبار اسلحه در اين پاسگاه، صد ها سلاح را به دست آورده اند.

به گزارش خبرنگار رويترز شماري از افراد محلی در سنگر بندی و ايجاد موانع در اطراف اين پاسگاه به افراد مسلح کمک کرده اند. اين در حالی است که هيچ نشانه ای از درگيری در جريان تصرف اين پاسگاه پليس گزارش نشده است.

طبق اين گزارش، تصرف اين پاسگاه پليس توسط شبه نظاميان می تواند نقطه آغازين برای تحولات اين منطقه در اوکراين باشد. چرا که در صورت مداخله دولت اوکراين احتمال وجود دارد که روسيه با ادعای دفاع از «روس زبان های» اين منطقه،‌ دست به اقدام مداخله جويانه بزند. سناريويی که پيشتر منجر به مداخله روسيه در شبه جزيره کريمه شد.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است افراد مسلح ساعاتی پس از تصرف پاسگاه پلیس در شهر اسلوویانسک، افراد مسلح در اقدامی مشابه به پاسگاه پلیس در شهر دونتسک حمله کرده و آن را به تصرف خود در آورده اند.

شهر دونتسک در شرق اوکراین و در نزدیکی اسلوویانسک قرار دارد این شهر زادگاه ويکتور يانوکوويچ، رییس جمهوری سابق اوکراین، است و طی روز های اخیر شاهد تظاهرات اعتراضی روس زبان ها بوده است.

آندری ديش چيتسيا، کفيل وزارت امور خارجه اوکراين گفته است که با سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه به صورت تلفنی صحبت کرده است و از روسيه خواسته است که اقدامات «تحريک آميز» عواملش را در شرق اوکراين متوقف کند.

به دنبال اعتراضات عليه ويکتور يانوکوويچ در فوريه سال جاری وی به روسيه گريخت و از زمان تاکنون تنش در روابط مسکو و کيف تشديد شده است.

در اول مارس سال ۲۰۱۴ و يک هفته پس از سقوط ويکتور يانوکوويچ، ولاديمير پوتين، رئيس‌ جمهور روسيه، اعلام کرد که مسکو اين حق را برای خود قائل است که برای حفظ امنيت روس‌تبارها و روس‌زبان‌های اوکراين عليه کشور اوکراين دست به اقدام نظامی بزند، موضعی که با واکنش جامعه جهانی مواجه شد و آمريکا، ناتو و سازمان ملل هر يک جداگانه تصميم روسيه را محکوم کردند.

در همين زمينه، آرسنی ياتسنيوک، نخست وزير موقت اوکراين روز جمعه با سفر به دونستک، با شماری از مقامات از جمله رهبران جنبش هواخواه روسيه ديدار و گفت وگو کرد.

آرسنی ياتسنيوک در اين ديدار وعده داد که به اين مناطق قدرت عمل بيشتری داده و از مصوبه پارلمان برای قانونی کردن همه پرسی در اوکراین حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری اينترفکس رهبران جنبش هواخواه روسيه که در اين ديدار حضور داشتند به آقای ياتسنيوک گفتند که برگزاری‌ همه‌پرسی به مردم منطقه اين اجازه را می‌دهد تا به شکل قانونی درباره امور مهم، تصميم بگيرند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG