لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۲۸

رئیس جمهور اوکراین پیشنهاد عفو جدایی‌طلبان شرق کشور را داد


ساختمان‌های دولتی در دونتسک اوکراین به تصرف جدایی‌طلبان هوادار روسیه درآمده است
اُلکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین، می‌گوید که معترضان طرفدار روسیه که ساختمان‌های دولتی در شرق اوکراین را تصرف کرده‌اند، در صورتی که سلاح‌ خود را زمین بگذارند، عفو خواهند شد.

در همین حال دبیرکل ناتو هشدار داد که اگر روسیه نیروهای خود را از مرزهای اوکراین عقب نکشد، باید منتظر پیامدهای آن باشد، اما روسیه می‌گوید که ناتو با استفاده از بحران اوکراین درصدد توجیه وجود خود در قرن ۲۱ است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، رادیو لیبرتی، رئیس جمهور موقت اوکراین روز چهارشنبه، ۲۰ فروردین، خطاب به قانون‌گذاران این کشور گفت که معترضان در شرق اوکراین در صورتی که سلاح‌های خود را واگذار کنند و به محاصره و اشغال ساختمان‌های دولتی پایان دهند، مورد تعقیب قانونی قرار نخواهند گرفت.

تورچینف اظهار داشت: «من آماده‌ام که به این سخن با صدور فرمان ریاست جمهوری رسمیت ببخشم... ما می‌توانیم این مشکل را همین امروز حل کنیم.»

وی همچنین به معترضان پیشنهاد استقلال بیشتر در منطقه داد و گفت: «ما آماده‌ایم که همین الان درباره تجدید سازمان حکومت‌های محلی و گسترش دامنه اختیارات آن، از جمله حق تشکیل قوه مجریه محلی، بحث کنیم.»

هواداران روسیه در شهرهای دونتسک و لوهانسک که خواستار تغییر نوع حکومت اوکراین به فدرال یا اعطای خودمختاری هستند، در روزهای اخیر دست به اشغال ساختمان‌های دولتی زده‌اند، مسئله‌ای که واکنش و اعتراض شدید دولت اوکراین را به دنبال داشته است.

آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین، روز سه‌شنبه گفت که معترضان را به دو طریق می‌توان از ساختمان‌های دولتی بیرون راند، به زور یا از طریق مذاکره.

با این حال گزارش‌ها حاکی از آن است که مذاکرات میان طرفین تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

ادامه تنش‌ها میان ناتو و روسیه

در همین حال ناآرامی‌های اوکراین زمینه‌ای را نیز برای تنش میان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با روسیه فراهم آورده است.

روسیه به دنبال انقلاب اخیر اوکراین و سقوط ویکتور یانوکوویچ، چهره مورد حمایت مسکو، نیروهای ارتش خود را در مرزهای اوکراین مستقر کرده است، مسئله‌ای که ائتلاف غرب و اوکراین به آن اعتراض کرده‌اند.

گزارش خبرگزاری رویترز بیان می‌کند که آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، به مسکو هشدار داده است که یا نیروهای خود از مرز اوکراین را به عقب براند یا در صورت مداخله در اوکراین منتظر عواقب آن باشد.

آقای راسموسن همچنین در توییتر نوشته است: «۴۰ هزار نیروی روسی در اطراف مرزهای اوکراین در حال آموزش نیستند، بلکه آماده نبرد هستند. روسیه به تنش‌ها دامن می‌زند و ناآرامی‌ها در شرق اوکراین را شدت می‌بخشد.»

این سخنان اما واکنش منفی روسیه را به دنبال داشته است، چنان که وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای تاکید کرده که دبیرکل ناتو در ماه‌های اخیر به دنبال بی‌ثبات کردن منطقه بوده و «هیچ برنامه سازنده‌ای» نیز پیشنهاد نداده است.

در این بیانیه آمده است: «این اتهامات دائمی علیه ما که دبیرکل [ناتو] مطرح می‌کند ما را قانع می‌سازد که این سازمان درصدد است از بحران اوکراین یک تهدید خارجی خیالی برای اعضای خود بسازد تا بدین ترتیب بر ضرورت وجود چنین ائتلافی تاکید کند... آن هم در قرن ۲۱.»

ناتو از ماه گذشته که روسیه شبه‌جزیره کریمه اوکراین را به مرزهای خود الحاق کرده، تمام تمرینات نظامی و همکاری‌های غیرنظامی خود با روسیه را به حال تعلیق درآورده است.
XS
SM
MD
LG