لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۲

اشتون و وزیران خارجه آمریکا، روسیه و اوکراین دیدار می‌کنند


بحران در اوکراین بالا گرفته و مقام‌های بین‌المللی در تلاش برای یافتن راه‌حلی برای آن دیدار می‌کنند. [در تصویر: سربازان اوکراینی]
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با مقام‌های ارشد روسیه، آمریکا و اوکراین در هفته آینده میلادی دیدار می‌کند تا درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کنند.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، سرگئی لاوروف و آندری دشچیتسیا، همتایان روس و اوکراینی او از دیگر مقام‌های ارشد این مذاکرات خواهند بود.

در حالی که مشخص نیست دقیقا چه زمانی و کجا این دیدار صورت می‌گیرد، اما خانم اشتون گفته است محل آن در اروپا خواهد بود.

کریسچین ساینس مونیتور از قول جان کری، گفته است اگر فعالیت‌های روس‌ها افزایش یابد -مثلا اگر ۴۰ هزار نیروی روسی که در مرز با اوکراین هستند وارد آن کشور شوند- ممکن است این دیدار انجام نشود.

البته جان کری و سرگئی لاوروف، در تماس تلفنی روز دوشنبه، ۱۸ فروردین خود، برای آغاز گفت‌و‌گوها به منظور حل تنش میان اوکراین و روسیه توافق کردند.

آن دو در گفت‌وگویی تلفنی قرار گذاشتند که مذاکراتی رو در رو را طی ۱۰ روز آینده آغاز کنند.

اتحادیه اروپا نیز این دیدار را اندکی پس از آن‌که وزیر خارجه آمریکا نیروهای ویژه و اطلاعاتی روسیه را در حوادث شرق اوکراین دخیل دانست، تائید کرد.

جان کری روز سه شنبه، ماموران روسیه و نیروهای ویژه این کشور را متهم کرد که محرک جدایی‌طلبی در شرق اوکراین هستند و گفت که مسکو ممکن است مشابه کریمه، برای اقدام نظامی در منطقه شرق آماده شود.

بنا بر گزارش‌ها جدایی‌طلبان «هوادار روسیه» ساختمان‌های دولتی در دو شهر عمده روس نشین در شرق اوکراین- لوهانسک و دونتسک- را در تصرف خود دارند. ولی اقدام مشابه در شهر خارکف با دخالت نیروهای امنیتی به پایان رسیده است.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال گفته است آن کشور و هم‌پیمانان اروپاییش آماده‌اند تا در صورت ادامه فعالیت‌ها روسیه علیه استقلال اوکراین، دست به تحریم‌هایی سخت و جدید بر صادرات انرژی، ساز و کار بانکی و معدنی روسیه بزنند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نیز در یک کنفرانس خبری در مسکو اتهاماتی را علیه ایالات متحده در مورد بی‌ثباتی در اوکراین مطرح کرده و گفته است آن را «به عهده وجدان هم‌پیمانان آمریکایی‌مان می‌گذاریم».

وزیر خارجه روسیه در عین حال گفته است که او و کاترین اشتون در مورد تلاش‌های بین‌المللی ممکن برای حل بحران اوکراین گفت‌وگو کرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG